Článek
„Nikdo po nás za to nic nechtěl. Poděkovali jsme všichni (tureckému) prezidentovi Erdoganovi za solidaritu,“ řekl litevský prezident Gitanas Nauséda. Názor na označení kurdských sil v Sýrii je mezi členy NATO rozdílný.
V závěrečném komuniké po summitu je Severoatlantická aliance navzdory napětí, které summit provázelo, označena za „nejúspěšnější alianci v dějinách“.
Míří na mě kamery, tak vyrážím rychlými kroky, povídal si Zeman po setkání s Alžbětou II.
Stoltenberg tvrdil, že neshody v alianci nejsou nic neobvyklého a existovaly od vzniku NATO. „Samozřejmě, že máme neshody, cokoli jiného by bylo divné,” řekl Stoltenberg. „V NATO existovaly neshody po celou dobu jeho existence,“ dodal.
Připomněl v této souvislosti spory mezi členy bloku kolem invaze do Iráku v roce 2003, kterou vedli Američané.
Trump odjel dřív
Neshody ovšem vyhřezly, když svou účast na závěrečné tiskové konferenci zrušil americký prezident Donald Trump. „Až skončí schůzky, odletím zpět do Washingtonu. Tiskovou konferenci na závěr jednání NATO neuspořádáme, protože v posledních dvou dnech jich bylo tolik. Šťastnou cestu všem,“ napsal prezident na Twitteru.
Narážel tak na to, že po úterním setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem uspořádal spontánně tiskovku, která trvala 50 minut.
....Just finished meetings with Turkey and Germany. Heading to a meeting now with those countries that have met their 2% GOALS, followed by meetings with Denmark and Italy....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. prosince 2019
Server Politico napsal, že Trump zrušil setkání s novináři po vyostřených slovních přestřelkách s ostatními účastníky summitu. Podle serveru Focus mělo šéfa Bílého domu naštvat video z recepce v Buckinghamském paláci, na němž jsou zachyceni kanadský premiér Justin Trudeau, britský ministerský předseda Boris Johnson a francouzský prezident Macron, kteří o Trumpovi „urážlivě hovořili”.
Trudeau má dvě tváře a je „falešný,“ řekl Trump na schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a naznačil, že zruší závěrečnou tiskovku.
V deklaraci po skončení summitu nicméně prezidenti a premiéři zemí NATO zdůraznili solidaritu a spojenectví a připomněli článek pět Washingtonské smlouvy, podle které je útok na jednu členskou zemi útokem na všechny. Země se v závěrečném dokumentu hlásí také k plánu zvyšování obranných investic.
NATO se chystá označit Čínu za hrozbu
Podporu aliance vyjádřila nastolení dlouhodobé bezpečnosti a stability v Afghánistánu či spolupráci NATO a Evropské unie. Mezi novými členy přivítala Severní Makedonii. Deklarace zmiňuje také význam zajištění bezpečných komunikačních sítí, včetně sítí páté generace (5G) a označuje vesmír za operační prostor. Summit také uvedl, že rostoucí vliv Číny ve světě skýtá příležitosti i výzvy.