Článek
Rasmussen také zopakoval, že ruský postup vůči Ukrajině je zcela nepřijatelný.
"Rusko nyní proti Ukrajině bojuje na ukrajinském území. Ruští vojáci a tanky útočí na ukrajinské síly," prohlásil Rasmussen. Přes slova o míru neudělala podle něj Moskva jediný krok, který by mír skutečně umožnil.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Generální tajemník aliance opět zdůraznil, že NATO uznává Ukrajinu v jejích hranicích a odmítá ilegální ruskou anexi Krymu.
Porošenko cítil jednotu
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na tiskové konferenci zdůraznil, že při jednání cítil jednoznačnou podporu Ukrajině od všech členských zemí. Vztah Ukrajiny s NATO byl podle něj v posledních 20 letech klíčový pro stabilitu a bezpečnost regionu. "Stabilitu a bezpečnost, která je nyní brutálně podkopávána ruskou agresí," řekl Porošenko.
Moskva musí podle Rasmussena stáhnout "tisíce svých vojáků z Ukrajiny a hraničních oblastí" a zastavit podporu separatistům. NATO má zapojení ruských sil do bojů na východě Ukrajiny za jednoznačně prokázané.
Podle Rasmussena je to od konce druhé světové války poprvé, kdy jedna evropská země zkouší silou získat území jiného státu. "Evropa se nesmí otočit zády od vlády práva k nadvládě silnějšího," míní generální tajemník nejsilnějšího vojenského uskupení světa.
Přes speciálně zřízené fondy chce NATO podpořit rozvoj schopností ukrajinské armády v oblastech jako je logistika, velitelské systémy, komunikační systémy či obrana proti počítačovým útokům. "Pomůžeme také s rehabilitací vojáků zraněných v konfliktu," poznamenal Rasmussen.
Ukrajina bude jednat s některými zeměmi zvlášť
Porošenko doplnil, že některé země jsou připravené dvoustranně spolupracovat s Kyjevem v otázkách výstroje i výzbroje.
Na summitu v Newportu hledá aliance odpověď na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě po ruských akcích na Krymu.
Po čtvrteční diskusi lídrů zemí osmadvacítky u večeře na hradě v Cardiffu by v pátek měli přijmout několik konkrétních rozhodnutí z takzvaného Akčního plánu připravenosti.