Článek
„Rusové na ukrajinském území používají 300 letadel. Abychom se mohli na nebi bránit, potřebujeme aspoň 120, 130 letadel. Teď to nemůžete poskytnout? Dobře… vraťme se k letounům na území sousedních zemí NATO: zvedněte je … sestřelujte cíle, chraňte civilisty. Mohou to udělat? Jsem si jistý že ano. Je to útok zemí NATO, zapojení se? Ne,“ řekl Zelenskyj reportérovi agentury Reuters.
V rámci rozhovoru ukrajinský prezident též vyjádřil frustraci z tempa, kterým je napadené zemi dodávána vojenská pomoc. Prodlevy dle jeho slov znamenají, že před každým velkým krokem v boji s Ruskem musí Ukrajina udělat „dva kroky zpátky“. „Každé rozhodnutí, ke kterému dospějeme nejprve my a později všichni ostatní, je přibližně o rok opožděné,“ dodal Zelenskyj.
Ukrajinské jednotky se momentálně potýkají s ruskou početní i zbrojní převahou. Průtahy s dodáním potřebných systémů protiletecké obrany Patriot nebo stíhaček F-16 tak Zelenského vedou k navrhování přímějších zásahů západních spojenců, jako je právě sestřelování ruských raket.
Česká sanitka evakuuje Ukrajince v místě tvrdých bojů
Prezident dále zmínil, že se spojenci též jedná o možnosti použití dodaných zbraní na cíle na ruském území. Kupříkladu Spojené státy jsou dlouhodobě rázně proti tomuto požadavku, zatímco britský ministr zahraničí David Cameron během návštěvy Kyjeva naznačil, že by k tomu tamní administrativa měla mít právo. Přesto Zelenského hodnocení jednání zní zatím jen: „Dosud zde není nic pozitivního.“
Zelenskyj se též vyjádřil k současné situaci na bojišti. Na severovýchodě země, kde ruské jednotky v Charkovské oblasti otevřely novou bojovou frontu, je dle ukrajinského prezidenta situace již pod kontrolou. Svět by dle něj ale neměl zapomínat, že těžké boje pokračují i na východě a celkově jsou ukrajinské síly roztažené přes více než tisíc kilometrů. Příprava rekrutů, kteří by je mohli posílit, by též vyžadovala čas, dodal.