Článek
Ministr životního prostředí Ed Miliband dosud v dokument věřil. Teď obrátil a tvrdí, že v původním termínu možná dojde na politickou dohodu, a jeho postoj potvrdil i skeptický postoj dalších představitelů včetně hlavního vyjednavače OSN Todda Sterna.
Dohoda bez konkrétních čísel není skvělá dohoda - ve skutečnosti je to zcela neadekvátní dohoda.
„Je nutné říct, že bychom upřednostnili plnou dohodu,“ řekl Miliband a vzápětí dodal, že cílem prosincového summitu bude politická dohoda o časovém plánu a právních závazcích. „Budu mluvit zcela jasně: myslím si, že dohoda bez konkrétních čísel není skvělá dohoda - ve skutečnosti je to zcela neadekvátní dohoda“.
Zklamání pro malé ostrovní státy
Některé rozvojové země reagovali roztrpčeně. „Když jsme před dvěma lety odjížděli z konference OSN na Bali, všichni jsme očekávali právně závaznou odpovídající naléhavosti situace, kdy se ocitáme na pokraji katastrofické klimatické změny. Jste tedy velmi zklamaní,“ citoval server BBC Selwina Harta z Barbadosu, jenž je mluvčím malých ostrovních států. Hart dodal, že některým ostrovům hrozí během několika desetiletí zánik, jestliže se něco okamžitě nepodnikne.
BBC poznamenala, že není jasné, zda by Spojené státy vzhledem k nedostatku vlastní legislativy mohly do Kodaně přijít s nějakými konkrétními návrhy ohledně snížení emisí či financování chudších zemí. Delegáti EU, kteří se v současnosti v Barceloně měli před kodaňským summitem sejít naposledy, uvedli, že nová dohoda má být tak komplexní, že není do konce roku možné ji dokončit.
S tím ale nesouhlasí Alf Wills, koordinátor skupiny rozvojových zemí G77 a Číny, který tvrdí, že problém je spíše politický než logistický. „Máme text, co nemáme, je dohoda, které jeho části jsou schůdné,“ řekl.
Kjótský protokol
:: Kjótský protokol je dokument o 28 článcích, na němž se zástupci 159 zemí OSN dohodli na summitu o změnách klimatu v japonském městě Kjóto v roce 1997. Začátkem února 2005 jej podepsalo 84 států, ratifikovalo 65, přistoupilo k němu nebo ho schválilo 141 států. Tyto státy dohromady produkují 61 procent emisí.
:: Země se zavázaly k tomu, že v letech 2008 až 2012 sníží emise skleníkových plynů o 5,2 procenta pod úroveň z roku 1990. U některých zemí (např. Nový Zéland, Rusko, Ukrajina) stačilo, když zachovají současnou produkci skleníkových plynů.
Mezi skleníkové plyny patří metan, oxid dusný, hydrogenované fluorovodíky, polyfluorovodíky a fluorid sírový.
Odmítl také argument rozvinutých zemí, že hlavní rozvojové země nepřišly s konkrétními návrhy na snížení množství emisí oxidu uhlíku, který produkují. Pětiletý plán podle něj zveřejnila Čína a s podobným přišla i Indie či Brazílie. „Před pár týdny také Indonésie uvedla, že sníží nárůst emisí o 40 procent a že 26 procent z toho zvládne sama bez pomoci zvenčí,“ doplnil.