Článek
„Aby se zabránilo nekontrolovanému překračování hranice Německa uprchlíky z Rakouska a České republiky, jsou potřeba komplexní opatření pro ochranu hranic,“ řekl v úterý člen branně bezpečnostního výboru Otte listu Cellesche Zeitung.
Podle něj jsou již policisté plně vytíženi a potřebují podporu armády, což umožňuje článek 35 německé ústavy. „Zákony musejí platit za každé situace. A toto je bezesporu zvláštní situace,“ dodal Otte, přičemž zmínil, že už během zasedání zemí G8 v Heiligedammu před pár lety pomáhala hranice střežit armáda.
„Co se dálo v Heiligendammu, musí být také možné v Bavorském lese,“ dodal.
Příval uprchlíků
Armáda by podle Otta měla kontrolovat hranice pomocí radarů vrtulníků i bezpilotních letadel.
Počty uprchlíků přicházejících z Rakouska do Německa dosahují rekordní výše. V úterý přišlo 5500 migrantů do oblasti Pasova a už v pondělí dosáhlo hranic Dolního Bavorska 8000 uprchlíků, napsal list Handelsblatt. Ve středu pořád zůstávalo přes 1700 migrantů v Pasově a dalších 1000 v Ruhstorfu. Odvézt by je měly tři zvláštní vlaky.
Šéf bavorské CSU a bavorský premiér Horst Seehofer už varoval Rakousko, kvůli tomu, že nechává vlny uprchlíků volně procházet zemí. Vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby zahájila s Rakouskem jednání o řešení této situace.
Vídeň zkritizoval i německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. „Jednání Rakouska v posledních dnech je nepatřičné... Všimli jsme si, že migranti jsou v noci odváženi k německé hranici bez jakéhokoli zaopatření a upozornění. Rakousko včera (v úterý) slíbilo, že se vrátí k organizovanému postupu. Očekávám, že se tak stane okamžitě," řekl de Maiziére.
Šlo zatím o nejsilnější kritiku Berlína na adresu sousedního státu za poslední dva měsíce, kdy migrační krize Evropu pohlcuje.
Vídeň už ohlásila, že zlepší ochranu hranice se Slovinskem, kde by měl vzniknout plot, uzavřít přechody ale neplánuje. [celá zpráva]
Německý ministr vnitra také varoval afghánské běžence, že většina bude poslána zpět do vlasti. Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě v počtech běženců vstupujících do Německa. "To je nepřijatelné," zdůraznil ministr s tím, že do Afghánistánu proudí ve velkém rozvojová pomoc.