Článek
Úřady to vysvětlily vysokým nebezpečím raketového ostřelování města ruskými okupanty ve dnech tradičně uctívaných ukrajinských svátků – úterního Dne vlajky a středečního Dne nezávislosti. Opatření podnikla také řada dalších měst.
„Od 22. do 25. srpna je zakázáno uskutečňovat masová shromáždění, demonstrace a další akce spojené se srocováním lidí,“ citovala Ukrajinská pravda z prohlášení mluvčí úřadu Kateryny Dacenkové.
Lvov se oslav nevzdává
Před nebezpečím ruských útoků u příležitosti 31. výročí nezávislosti Ukrajiny varovali v uplynulých dnech tamní státní i vojenští představitelé.
„Musíme si uvědomit, že tento týden se Rusko může pokusit podniknout něco obzvlášť odporného, obzvlášť krutého,“ řekl v pravidelném projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. Nepřítel se podle něj snaží „ponížit Ukrajince, znehodnotit jejich možnosti a hrdiny, šířit nedůvěru, strach a konflikty“. Plánovaných oslav se vzdala také řada regionálních úřadů.
Policie již několik dnů vyzývá občany, aby se vyvarovali srocování. Vojenská správa Charkova například lidem doporučila, aby od úterní 19. hodiny do čtvrteční sedmé hodiny ranní zůstali doma nebo v krytu, informovala televize TSN. Přísné restrikce nařídily pro sváteční dny úřady v části Donbasu, která je pod kontrolou Kyjeva. V Kramatorsku a Slovjansku nebude jezdit doprava a zavřeny zůstanou obchody, poštovní úřady i banky. Oslavy, i když ne masové, nicméně plánuje západoukrajinský Lvov.
Podle vojenského experta Oleha Ždanova jsou možné útoky ze tří stran: z území Běloruska, kde se odehrávají zjevné vojenské přípravy, z Ruska i z Černého moře. Ruský prezident Vladimir Putin si podle něj „libuje ve výběru symbolických dat“. Určité snížení intenzity ruských útoků navzdory nedávné sérii explozí na Krymu může podle něj znamenat přípravu „odvety“ načasované právě na den významný pro Ukrajince.
Příprava „tribunálu“
Zelenskyj také varoval před chystaným „tribunálem“, jejž se proruští separatisté z východu Ukrajiny chystají uspořádat v Mariupolu se zajatci z pluku Azov, kteří se vzdali po několikaměsíčních bojích. Separatisté již dříve oznámili, že na scéně místní filharmonie instalují klece pro rukojmí, a hrozí i „trestem smrti“. Podle prezidenta by podobný proces znemožnil jakákoli další jednání s Ruskem. Děnis Pušilin, vůdce tzv. Doněcké lidové republiky, však v pondělí reagoval, že postoj ukrajinského vedení „soud neovlivní“.
Zelenskyj: Soud s obránci Azovstalu zablokuje jakákoli vzájemná jednání
Ukrajinské úřady v pondělí hlásily další ostřelování Záporožské jaderné elektrárny ruskými silami. Agentura RBK-Ukrajina citovala starostu Enerhodaru Dmytra Orlova, podle něhož byl jeden člověk zabit a několik zraněno. Zároveň dodal, že „okupanti obvinili z útoku ukrajinské ozbrojené síly“. Zprávy však nelze nezávisle ověřit.
V noci na včerejšek ruská vojska podnikla také útoky na Charkov, Mykolajiv či Toreck. V Charkově zasáhla rodinné domy. V Mykolajivě se pod palbou ocitla kavárna.
Kyjev přitom v pondělí potvrdil úspěšný zásah Antonivského mostu v Chersonské oblasti. „Je to jeden z objektů, který se Rusové pokusili ,oživit‘. To však nejde pomocí kýblu s betonem … Máme vše pod kontrolou a připomínáme svou přítomnost na dálku,“ uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková.
Ukrajinci zasáhli klíčový most v Chersonu, když po něm jely ruské kamiony
Kyjev přiznal ztrátu devíti tisíc vojáků
Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj v pondělí oznámil, že ve válce s Ruskem padlo téměř devět tisíc ukrajinských vojáků. Jde o jedno z mála sdělení ukrajinských představitelů o vojenských obětech v konfliktu.
Mychajlo Podoljak z prezidentské kanceláře počátkem června oznámil, že vojenské ztráty jsou sto až 200 lidí denně.