Hlavní obsah

Nalezený kus pláště Jana Husa svědčí o uctívání upáleného reformátora

Karlsruhe

Ve francouzském Colmaru byla zřejmě nalezena část pláště českého kazatele a církevního reformátora Jana Husa. Vědci ji podle agentury DPA našli náhodou při přípravě výstavy v Karlsruhe ke Kostnickému koncilu.

Foto: Profimedia.cz

Upálení Jana Husa na dřevorytu z roku 1536

Článek

Relikvii v pátek představilo Bádenské zemské muzeum v Karlsruhe, které připravuje expozici s názvem Velká zemská výstava ke Kostnickému koncilu (1414-1418) - světová událost středověku. Vědci pracující pro muzeum v Karlsruhe našli kus Husova oděvu v depozitáři muzea Musée d'Unterlinden v Colmaru.

Dosud neznámý kus textilie podle přiloženého popisu pochází z Husova pláště. Vědci prokázali, že byl vyroben v odpovídající době. Vědci látku pokládají za relikvii, která svědčí o raném uctívání reformátora, jenž byl kvůli svým názorům prohlášen za kacíře a v Kostnici na jihu dnešního Německa 6. července roku 1415 upálen.

Kazatel měl v Kostnici své učení odsuzující mimo jiné okázalé bohatství tehdejší oficiální církve veřejně obhájit. Byl tam ale zatčen a upálen. Papež Jan Pavel II. na návštěvě České republiky v roce 1995 požádal Čechy o odpuštění této historické viny katolické církve.

Související témata:

Výběr článků

Načítám