Článek
„Ozbrojené síly Ázerbájdžánu nasadily dělostřelectvo a raketomety, útočné drony a letectvo,“ praví se v prohlášení tohoto úřadu.
USA stejně jako Evropská unie vyzvaly Ázerbájdžán, aby ukončil svou vojenskou operaci v Náhorním Karabachu, který je mezinárodně uznaným ázerbájdžánským územím s převážně arménským obyvatelstvem. Francie podpořila žádost Arménie o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Jerevan hovoří o „agresi“ ze strany Ázerbájdžánu proti svému obyvatelstvu.
Na příměří mají dohlížet ruští mírotvůrci
Podle ruského ministerstva obrany, které je zodpovědné za ruský mírový kontingent v Náhorním Karabachu a aktuálně čelí kritice za jeho nečinnost, ruští vojáci „monitorují početné případy porušení domluveného příměří a sledují situaci“, napsala ruskojazyčná BBC. Zapojují se rovněž do evakuace obyvatel z pohraničních vesnic do karabašského vnitrozemí.
Exploze v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán spustil vojenskou operaci, Arménie hlásí mrtvé
Rusko má v horské enklávě vojáky od roku 2020, kdy Arménie a Ázerbájdžán svedly šestitýdenní boje o separatistický region. Tehdejší válku ukončilo příměří zprostředkované Moskvou, přičemž ruské jednotky mají dohlížet na dodržování klidu zbraní v oblasti.
V Jerevanu mezitím pokračují protesty, lidé se pokusili vzít ztečí sídlo vlády a protrhnout policejní kordony. Policie rovněž zahradila přístup k ruskému velvyslanectví, před nímž probíhají demonstrace. Proti protestujícím použila oslepující granáty.
Ázerbájdžánské síly narušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní Karabach v úterních odpoledních hodinách. Baku krátce předtím informoval o zahájení „lokální“ protiteroristické operace v této oblasti.
Tu vysvětlil jako nutnou reakci na kroky arménské armády, která podle něj pravidelně ostřeluje ázerbájdžánské pozice a pokládá miny na ázerbájdžánském území.
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ázerbájdžánské agentury APA uvedlo, že se při operaci zaměří výhradně na armádní cíle. Později Baku oznámilo zničení dvou arménských radarů.
V Jerevanu houstne atmosféra. Tisíce lidí žádají kvůli Náhornímu Karabachu demisi premiéra
„Arménie se neúčastní válečných aktivit a chci znovu zdůraznit, že Arménská republika nemá armádu v Náhorním Karabachu. V současné době nebudeme činit žádné nepromyšlené kroky,“ prohlásil arménský premiér Nikol Pašinjan.
Pašinjanův úřad rovněž obvinil Moskvu, že jej neinformovala o záměru Ázerbájdžánu zahájit vojenskou operaci. Reagoval tak na tvrzení Baku, že Ázerbájdžán o „protiteroristické operaci v Náhorním Karabachu“ informoval velení ruského mírového kontingentu. Podle následného tvrzení Mariji Zacharovové, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, byly ruské síly zpraveny o situaci jen „s několikaminutovým předstihem“.
Vztahy Moskvy a Jerevanu se vyostřily poté, co Pašinjan v září prohlásil, že spoléhat se dlouhodobě v otázkách bezpečnosti jen na Moskvu byla strategická chyba, a obvinil Rusko, že nedokázalo zaručit bezpečnost Arménie tváří v tvář agresi ze strany Ázerbájdžánu. Moskva má s Arménií obranný pakt a v regionu vojenskou základnu. Kreml tehdy reagoval, že je s Pašinjanovými výroky „hrubě nespokojen“.