Článek
„Včera jsme společně s Finskem a Švédskem zachytili nad Baltským mořem ruská letadla vyzbrojená nadzvukovými raketami,“ uvedl ministr obrany Ruben Brekelmans na sociální síti X. Ministr sdělil, že se incident stal v úterý, žádné další podrobnosti o akci ale neuvedl.
Fotografie zveřejněné švédskou armádou o den dříve ukázaly dvě stíhačky Suchoj Su-27 doprovázející dva ruské bombardéry Tupolev Tu-22M, které vypadaly, jako by byly vyzbrojeny střelami s plochou dráhou letu. Ty mohly být cvičnými zbraněmi. Nizozemské F-35 byly nasazeny spolu s finskými F/A-18 Hornet a švédskými gripeny.
⚡️Two 🇳🇱Dutch F-35 fighter jets intercepted two 🇷🇺Russian Tu-22M3 bombers and two Su-27 fighters over the Baltic Sea yesterday. Two more 🇸🇪Swedish JAS 39 Gripen fighters were later called in to intercept the aircraft. pic.twitter.com/xvisRD5xvn
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) December 18, 2024
„Ochrana naší bezpečnosti vyžaduje neustálou připravenost,“ řekl Brekelmans. Čtyři nizozemské letouny F-35 jsou v současné době umístěny na letecké základně Ämari v Estonsku, aby pomáhaly monitorovat východní křídlo NATO. Stroje, piloti a podpůrný personál tam jsou od letošního 1. prosince.
Poslední incident nad Baltským mořem se stal den poté, co premiér Dick Schoof a Brekelmans navštívili estonské hlavní město Tallinn a Schoof navštívil nizozemský kontingent pracující na základně v Ämari.
„Estonci vědí lépe než kdokoli jiný, že tato hrozba není jen něčím z minulosti, ale bohužel také ze současnosti a budoucnosti. Zbytek Evropy si to nyní také uvědomil. Takže podle toho musíme jednat,“ napsal Schoof na instagramu po návštěvě na začátku tohoto týdne.
Práci měli také Američané a Kanaďané
V první polovině tohoto měsíce stíhačky F-35 nad Baltem zasahovaly proti třem ruským letounům. Doprovodily je z patřičné vzdálenosti nad mezinárodními vodami k hranicím oblasti odpovědnosti NATO.
„Setkání“ se čtyřmi ruskými vojenskými letouny monitorovalo ve středu také Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). Ruské stroje podle něj operovaly v aljašské identifikační zóně protivzdušné obrany (ADIZ). Přerušily ale přibližování, zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru a nevstoupily do vzdušného prostoru Spojených států ani Kanady.
Velitelství v této souvislosti uvedlo, že k detekci a sledování letounů využívá komplexní obrannou síť satelitů, pozemních a vzdušných radarů a stíhacích letadel. „NORAD má na obranu Severní Ameriky celou řadu možností,“ stojí v prohlášení.