Hlavní obsah

Na východním Slovensku propadl celý ročník

Právo, Ivan Vilček
Trebišov

Všichni studenti prvního ročníku soukromé střední školy na Ulici 29. srpna ve východoslovenském Trebišově propadli. Deník Korzár upozornil, že škola u místní romské osady čelí od svého vzniku podezření, že stovky žáků existují pouze na papíře.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Škola přitom dostala od ministerstva školství dotaci na 493 žáků ve výši 1,5 milionu eur (39 milionů korun). Státní inspekce se před nedávnem dozvěděla, že z 451 žáků školy, kteří byli v uplynulém školním roce studenty prvního ročníku, nikdo do druhého ročníku nepostoupil.

Psí zápasy pořádají na východě Slovenska už i děti

Evropa

Školní inspektoři se už v minulosti pokusili školu zrušit pro podezření z dotačního podvodu a loni v červnu podali v této souvislosti dokonce trestní oznámení. Resort školství však o vyřazení zmíněné školy ze slovenské školní sítě stále nerozhodl. Podle hlavní školní inspektorky Alžběty Štofkové Dianovské je proces správního řízení nepřiměřeně dlouhý a škola porušuje právní předpisy i v dalších oblastech.

„Správní orgány disponují informací o bezprecedentním kroku školy, který vedl k situaci, že z žáků prvního ročníku ve školním roce 2019/2020 nepostoupil ani jediný do druhého ročníku. Už toto zjištění by mělo vést ke zrychlení procesů ve správním řízení a k vydání rozhodnutí o vyřazení školy ze sítě,“ říká Štofková Dianovská.

Chyběla technika

Zmíněný neobvyklý jev však škola vysvětluje pandemií, která způsobila uzavření školy. Ve školním roce 2019/2020 chodili žáci do školy jen v únoru a pak byla kvůli pandemii zavřená. Do distančního vzdělávání se žáci nemohli zapojit, protože jejich domácnosti nedisponují technickým vybavením pro online vyučování. Téměř sto procent žáků totiž pochází z marginalizované romské komunity. Žáky proto nebylo možné hodnotit a umožnit jim postup do vyššího ročníku. Ředitelka školy navrhla vykonání komisionálních zkoušek, ale žáci v nich neuspěli.

Ve školách přetrvává oddělování slabých, často vadí romští žáci i autismus, tvrdí analýza

Věda a školy

Předseda košického samosprávního kraje Rastislav Trnka upozornil, že v případě této školy se může jednat o snahu vydělávat na marginalizovaných skupinách žáků. „Podobný nekalý byznys jsme zatrhli na dislokovaném pracovišti v Sečovcích. Už tehdy jsem upozorňoval, že se nejedná o jedinou školu s podobným ´byznys´ schématem,“ konstatoval Trnka.

Související témata:

Výběr článků

Načítám