Článek
„Intenzita bojů, ke kterým nyní dochází, už překročila podobná čísla z přelomu ledna a února v době bojů o Avdijivku,“ řekl Motuzjanyk podle listu Ukrajinska pravda.
Tehdy přitom šlo o jedny z vůbec nejtvrdších střetů v celém konfliktu.
„Značně vzrostlo množství těžké výzbroje, kterou nepřítel přisunul. Podle čísel Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny skupiny banditů vypálily přes 900 minometných granátů, 130 dělostřeleckých granátů a 25 tankových granátů,“ uvedl Motuzjanyk.
Dodal, že vypálena byla také čtvrtina raket z raketometu typu Grad.
Střet u Želoboku
Plukovník také uvedl, že při bojích 7. června padli dva ukrajinští vojáci a 11 jich bylo zraněno. Jeden mrtvý a osm zraněných je z oblasti Želoboku v Luhanské oblasti.
Podle separatistů se tam pokusili ukrajinští vojáci proniknout na území, které rebelové kontrolují, ale byli odraženi.
„Ozbrojené síly Ukrajiny neuspěly při pokusu postoupit vpřed a přerušily pokus dosáhnout Želoboku. V tuto chvíli kyjevské síly v daném rajónu zůstávají na starých pozicích, které zaujaly ještě v roce 2015,“ uvedl podle separatistického zpravodajského serveru DNR-News představitel ministerstva obrany samozvané Luhanské lidové republiky Andrej Maročko.
O průlom se podle milic separatistů ukrajinské síly pokusily ve středu odpoledne, ale „utrpěly těžké ztráty a ustoupily.” „Obec Želobok zůstala pod kontrolou Národní milice LNR,“ dodala tisková služba milice.
Podle separatistů střety v Luhanské oblasti ukázaly, že Kyjev nemíní plnit Minské dohody.
Během čtvrtka se situace uklidnila, uvádějí obě strany. „Ráno bylo v celé zóně ATO (zóna, kde probíhá operace proti separatistům – pozn. red.) napočítáno jen osm nepřátelských ozbrojených provokací,“ řekl Motuzjanyk.