Článek
Americkou delegaci vede demokratický senátor Ed Markey a návštěva Tchaj-wanu je součástí rozsáhlejší cesty členů Kongresu po Asii, uvedl Americký institut na Tchaj-wanu. S místními představiteli budou jednat o americko-tchajwanských vztazích, regionální bezpečnosti, obchodu, investicích, ale i o dalších tématech.
Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.
Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu podle Číny dokládá, že USA nemají zájem o stabilitu v regionu a zasahují do jejích věcí.
Čína zahájila vojenské cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, vypálila balistické rakety
V sobotu přeletělo Tchajwanský průliv 13 čínských letadel. Tchajwanský ministr zahraničí v sobotu poděkoval USA za konkrétní akce, které pomohly udržet bezpečnost a mír v regionu. Když Čína zahájila masivní vojenské cvičení namířené k izolaci ostrova, USA tam vyslaly letadlovou loď.
Manévrů v oblasti se účastní Čína i USA
Čína v neděli vyslala svoje proudová letadla do Thajska, kde se mají účastnit společných manévrů Falcon Strike 2022, které mají prohloubit vzájemnou důvěru a přátelství.“
V té době současně probíhají dvoutýdenní americko-indonéské manévry Garuda Shield, jichž se účastní i Japonsko, Singapur a Austrálie.
Peking se manévry u nás připravuje na invazi, tvrdí Tchaj-wan
Koordinátor Bílého domu pro asijsko-pacifické otázky Kurt Campbell uvedl, že „navzdory napětí budou americké síly pokračovat v létání a plavbě všude, kde to mezinárodní právo umožňuje v souladu s naším dlouhodobým závazkem udržet volnou navigaci“.
I když neuvedl, jaké síly to budou mít na starosti, řekl: „Zahrnuje to provádění standardních leteckých a námořních tranzitů přes Tchajwanský průliv.“ Mají se konat v několika následujících týdnech. Čína přitom při manévrech část námořního prostoru u Tchaj-wanu uzavřela.