Článek
Lékaři podali výpovědi, protože kabinet premiéra Roberta Fica (Směr) v rámci konsolidačních opatření prosadil bez souhlasu odborů škrty v plánovaném růstu platů zdravotníků.
Zákon, který má přinutit lékaře pracovat, podpořili poslanci vládní koalice za strany Směr, Hlas a Slovenské národní strany. Opozice byla proti a upozornila, že ve sporu prohrají především pacienti. Lékařské odborové sdružení už předem upozornilo, že tento zákon v praxi nebude fungovat.
Schválený zákon počítá s možností vyhlášení mimořádné situace kvůli kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče. Ta by mohla být vyhlášena maximálně na 60 dnů s možností prodloužení na stejnou dobu. Výpovědní lhůta by vypršela až dnem odvolání mimořádné situace.
Slovenští lékaři začali hromadně podávat výpovědi
Mimořádná situace je v zákoně podle agentury TASR definovaná jako „narušení poskytování zdravotní péče, když poskytovatelé ústavní zdravotní péče nemohou zabezpečit zdravotní péči v rozsahu, kvalitě a čase nevyhnutelném k ochraně života a zdraví nebo předcházet závažnému poškození zdraví“. Pokud by taková situace nastala, výpovědi lékařů by nevstoupily v platnost. Stát chce tímto způsobem zabezpečit dostatečný počet lékařů v nemocnicích.
Ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas) odůvodnil předložení zákona hrozbou kolapsu nemocnic začátkem roku 2025, protože výpovědní lhůta lékařů uplyne koncem roku 2024. „Nikdo nechce nikoho zavírat do basy. Na dohodu jsou ovšem třeba dva,“ vzkázal ministr lékařským odborům.
Počítá se také zavedením nových trestních činů postihujících vyhýbání se a odepření výkonu zdravotnické péče za mimořádné situace. Bezúhonnost je přitom na Slovensku podmínkou k vydání licence pro výkon zdravotnického povolání.
Slovenští lékaři podali hromadné výpovědi také v roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové, což vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Ve slovenských nemocnicích tehdy vypomáhala třicítka českých vojenských lékařů. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví.