Hlavní obsah

Na Slovensku potvrdili výskyt nebezpečného tropického komára. Už umí přezimovat

Výskyt komára tygrovaného, který přenáší horečku dengue, žlutou zimnici, ale také virus zika, potvrdili odborníci na Slovensku. Komár tygrovaný (Aedes albopictus) je původem z jihovýchodní Asie a do celého světa se rozšířil dovozem komodit, jako jsou pneumatiky nebo okrasný dračinec zvaný Lucky Bamboo.

Foto: Profimedia.cz

Komár tygrovaný (Aedes albopictus)

Článek

Výskyt škůdce na Slovensku potvrdilo Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd (SAV).

„Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších invazních druhů komárů, který se vyskytuje v kontinentální Evropě. Přenáší 22 různých virů,“ řekla agentuře TASR mluvčí SAV Monika Tináková.

Loni zaznamenali v Evropě výskyt komára tygrovaného především ve Francii, Itálii a Španělsku.

Usídlil se v Bratislavě a umí přezimovat

Tento druh komára se poprvé objevil na Slovensku v roce 2012 v okolí Košic, ale tehdy se mu nepodařilo se trvale usídlit. Tentokrát se objevil v Bratislavě. „Jednalo se o vícero nálezů v rámci městské části Ružinov, proto předpokládáme, že tento komár je tady už usídlený,“ konstatovala Viktória Čabanová z SAV.

Sezona tohoto druhu komára začíná v dubnu a končí začátkem listopadu, ale ve středoevropských podmínkách je schopen přežít i zimu. „Je významným přenašečem nemocí, z čehož vyplývá, že je důležité jeho populaci monitorovat a regulovat. Množí se především v nádobách na odpad a nádobách s malým množstvím vody,“ dodala SAV. Dolet komára z místa vylíhnutí je pouze 200 až 500 metrů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám