Článek
Pro schválení Lisabonské smlouvy je potřebných 90 hlasů ve 150 členném parlamentu. Vládní stany proto navrhly odložit hlasování na čtvrtek. Tento čas politické strany pravděpodobně využijí k dalším jednáním.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič se zúčastnil jednání předsedů všech parlamentních stran, aby opětovně apeloval na schválení Lisabonské smlouvy. "Slovensko bylo ve vztahu k zahraniční politice vždy jednotné. Současná situace vyvolává v zahraničí určité pochybnosti," upozornil.
Ministr zahraničí Ján Kubiš konstatoval, že hlasování o Lisabonské smlouvě není o vládě nebo o demokracii na Slovensku. "Je to hlasování o důvěryhodnosti Slovenska jako členské země Evropské unie," dodal.
Opozice podmiňuje hlasování za Lisabonskou smlouvu stažením vládního návrhu tiskového zákona z jednání parlamentu. "Schválení Lisabonské smlouvy ohroženo není, můžeme ji projednat například na březnové schůzi. Nejdříve by však musí být v zemi vytvořena demokratická atmosféra. Každá diktatura začíná tak, že nejdříve je špatná opozice, potom média a nakonec občané," řekl šéf opozice Mikuláš Dzurinda.
Smlouvu zatím ratifikovaly tři země
Podle právníků však ani případné odmítnutí Lisabonské smlouvy neznamená definitivní zamezení ratifikace této smlouvy na Slovensku. Ani v případě neúspěšného hlasování nic nebrání, aby se hlasování do konce roku 2008 opakovalo.
Smlouvu nejvyšší představitelé všech 27 členských zemí EU podepsali loni v prosinci v Lisabonu. Jako první smlouvu ratifikoval loni v prosinci maďarský parlament, tento týden následovaly Slovinsko a Malta. Maltský parlament ji jednohlasně ratifikoval v úterý.