Článek
„Spolupracujeme se vzájemnou velkou důvěrou, ale to nevylučuje různé názory, především v otázce kvót,“ řekla Merkelová. Připomněla, že za poslední tři roky se situace změnila a do Evropy přichází méně uprchlíků. „Když ale nějaká loď opustí Libyi, nemůžeme v tom nechat Itálii samotnou,“ dodala.
Babiš zopakoval své výhrady týkající se návrhu na rozpočet Evropské unie, který podle jeho názoru obsahuje příliš velké výdaje na struktury EU. „Evropa udělala dohodu s Tureckem, která nás stojí šest miliard eur. Potřebujeme podobné dohody s ostatními státy. Nezdají se mi ale v této souvislosti náklady na struktury EU,“ řekl Babiš.
Jestliže nedosáhneme toho, abychom měli antimigrační plán, je Schengen ohrožen, jednotlivé země se budou bránit samy.
„Jsme zajedno v tom, že migrace hraje hlavní roli v rostoucí spolupráci, počkat na konkrétní vyjednávání v nejbližších sedmi letech,“ dodala kancléřka.
Evropská unie si musí ale podle Babiše jasně definovat hranice schengenského prostoru, aby bylo jasné, kde si „budeme bránit evropský kontinent“. „Musíme hovořit o Schengenu. Je to velká výhoda, ale jestliže nedosáhneme toho, abychom měli antimigrační plán, je Schengen ohrožen, jednotlivé země se budou bránit samy,” prohlásil český premiér. Merkelová k jeho slovům dodala: „Vyplatí se vynaložit úsilí, aby zůstal zachován.”
Oba politici považují vztahy mezi Německem a Českem za vynikající. Babiš zdůraznil především ekonomickou spolupráci obou zemí.
Přijat s poctami i nadávkami
Merkelová přijala v Berlíně Babiše s vojenskými poctami. Na dohled kancléřství proti českému premiérovi protestovaly desítky lidí se slogany „Babiš, hanba Evropy” či „Babiš je lhář”. [celá zpráva]
Ministerský předseda návštěvu německé metropole zahájil jednáním se zástupci německých think-tanků. Položil věnec u části památníku, na níž jsou fotografie obětí rozděleného Berlína.
U památníku Berlínské zdi položil @AndrejBabis s manželkou Monikou věnec k uctění památky obětí. pic.twitter.com/R3xCczIdR2
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 5. září 2018
Kytici přinesl také k místu, které připomíná příspěvek zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) k pádu berlínské zdi. Doprovázel ho ředitel památníku, jenž premiérovi popsal osudy několika lidí, kteří se neúspěšně pokusili přes berlínskou zeď uprchnout.
Po jednání s kancléřkou ho čeká setkání se šéfem parlamentu a svým někdejším protějškem z doby, kdy byl ministrem financí, Wolfgangem Schäublem.