Článek
Pohřbu se zúčastnily desítky většinou starších lidí. Dorazili i bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a šéf komunistické státní bezpečnosti Alojz Lorenc. Jak upozornila ČTK, nechyběl ani ruský velvyslanec na Slovensku Pavel Kuzněcov a někdejší člen předsednictva ústředního výboru KSČ Jan Fojtík.
Ze současné Komunistické strany Čech a Moravy se pohřbu nezúčastnil žádný z čelních představitelů.
Do smutečního sálu neměla média přístup.
Bývalý šéf československých komunistů Miloš Jakeš se při příchodu přivítal polibky na tváře s bývalým šéfem komunistů v Bratislavě Gejzem Šlapkou. „Na Vasila Biľaka vzpomínám v dobrém. Byl to pracovitý, poctivý člověk a komunista. Šel za naplněním těchto ideí a udělal mnoho dobrého. Samozřejmě, každý v životě udělá i nějaké chyby, ale myslím, že u něj to bylo minimum,“ řekl Novinkám Jakeš.
"Nemusí už odpovídat na sprosté a hulvátské útoky, které se proti němu vedly. Ty lži, že například pozval sovětské vojsko. Nebylo většího vlastence za nás, než byl Vasil Biľak," přizvukoval mu Fojtík.
Bývalý šéf StB Alojz Lorenc se odmítl s novináři bavit. „Pohřeb není místo pro rozhovory. Promiňte,“ řekl.
Slovenská média už předem avizovala, že Biľak bude pohřben na hřbitově ve Slavičím údolí v Bratislavě, kde je pohřben také Alexander Dubček. Na stejném hřbitově je totiž pohřbena i Biľakova manželka Anna, která zemřela v roce 1996.
Biľak se narodil v roce 1917 na východním Slovensku. Vyučil se krejčím. Vystudoval vysokou školu politickou, a tím odstartoval svou politickou kariéru. Postupně se stal mužem č. 2 a šedou eminencí normalizace v Československu. Za podpis na zvacím dopise nikdy potrestán nebyl.
Speciální prokuratura v roce 2011 proces zastavila, protože neměla k dispozici originál zvacího dopisu a nedokázala zajistit výpovědi klíčových svědků z České republiky.