Článek
Policisté navzdory podpoře členů pobřežní stráže měli problém dav zastavit. Lidé po jejich volání „ustupte" nadále postupovali kupředu, aby mohli pokračovat ve strastiplné cestě do západní Evropy.
„Jsem tady už osm dní, devět dní, už si ani nedokážu vzpomenout," uvedl podle agentury AFP student inženýrství Aladdín, který se chce shledat se svým bratrem usazeným v Německu. ”Někteří jsou tady 14 nebo 15 dní," uvedl také.
„Všichni, s kým hovořím, většina z nich chce dál. Jsou si dobře vědomi toho, že Řecko je v ekonomické krizi,“ řekla nedávno televizi ABC Kate O'Sullivanová z humanitární organizace Save the Children.
Výbušná situace
Podle řeckého ministra pro imigrační politiku Janise Muzalase má situace na východoegejském Lesbu nyní „skutečně blízko k explozi". Ostrov nedaleko tureckých břehů nese hlavní nápor přílivu uprchlíků utíkajících před konfliktem nebo chudobou. V současnosti se jich zde tísní mezi 15 000 až 17 000, což představuje zhruba pětinu ostrovní populace, řekl Muzalas v pondělním vysílání rozhlasové stanice To Vima.
BBC dokonce uvedla, že na ostrově je 25 000 běženců. Úřady musely zřídit přijímací střediska na lodích a dokonce i na místním fotbalovém hřišti. Většina migrantů je ze Sýrie.
Vyčerpání je podle AFP patrné jak na straně běženců, tak u obyvatel ostrova. Řecké úřady v neděli zadržely dva sedmnáctileté obyvatele ostrova za to, že házeli zápalné láhve na syrské rodiny, které se utábořily v parcích. Pořádkové jednotky za pomoci obušků rozehnaly skupinu běženců čekajících na registraci, aby tak zamezily střetům mezi Afghánci a Syřany, kteří mají v tomto procesu přednost.
Úřady v Aténách podnikly v neděli několik mimořádných opatření, aby urychlily přesun běženců do řecké metropole a usnadnily další nakládání s nimi.
Ministr Muzalas v pondělí v televizi slíbil urychlení procedur, když prohlásil, že většina migrantů by mohla ostrov opustit v příštích pěti dnech.