Článek
Mladí lidé, mezi nimiž byli i ti, kteří masakr přežili, se rozhodli ostrov znovu oživit a na několik dnů postavili svůj hlavní stan na místě, kde Breivik 22. července 2011 vraždil. Během tábora, na který se přihlásilo kolem 1000 lidí, se mají konat různé semináře věnované politickým tématům.
„Je dobré být opět doma,“ prohlásil podle agentury DPA šéf vládní Strany práce (AUF) Mani Hussaini při zahájení letního tábora. „22. červenec vždy bude součástí historie ostrova, ale důležitější část jeho historie ještě vyprávěna nebyla, neboť leží v budoucnosti,“ dodal.
Mezi účastníky pátečního otevření tábora přijeli i tehdejší straničtí představitelé a také tehdejší premiér a současný generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Je velký kontrast mezi mladými lidmi, kteří vyzařují tolik radosti a životní síly, a Utöyou, která je spojená s 22. červencem, se smutkem, ztrátou a smrtí,“ poznamenal mimo jiné tento politik, který je od loňského března generálním tajemníkem Severoatlantické aliance.
Dva útoky Breivika
Breivik před čtyřmi lety nejprve zaútočil ve vládní čtvrti v centru Osla, kde jím nastražená bomba zabila osm lidí. Tím terorista odpoutal pozornost a v převlečení za policistu se vydal na Utöyu, kde v té době bylo asi 600 mladých lidí, z nichž 69 zastřelil.
Před třemi lety byl Breivik za tento zločin odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.