Článek
Na nahrávce podle televize Zvězda zazněla i slova: „Dosedl normálně, s plamínkem“. Na záběru je přitom vidět, jak je celá zadní část superjetu zachvácena plameny, z nichž nakonec nedokázalo uniknout 41 lidí.
Letiště uvedlo, že takovéto chování „uráží profesní čest i lidskou důstojnost” a je v rozporu se „všemi normami lidské morálky i profesní etiky“.
Zdůraznilo, že dotyční nebyli ani zaměstnanci letiště MAŠ ani Aeroflotu a nepodíleli se na zásahu při havárii. Neuvedlo ale, která externí firma je zaměstnávala a co měli na starosti.
Шереметьево требует наказать сотрудников за неэтичное видео во время ЧП с SSJ-100: https://t.co/CiiblGn42c pic.twitter.com/4xu7YPuO2m
— Телеканал "Звезда" (@zvezdanews) 7. května 2019
Suchoj SSJ-100 dosedl v neděli při nouzovém přistání příliš tvrdě. Zřejmě se odlomily části podvozku a prorazily levou palivovou nádrž nebo poškodily oběžná kola turbín v motorech. Stroj začal prudce hořet. Letadlo přistávalo nouzově, protože mu úder blesku vyřadil komunikační zařízení.
Havárii zřejmě způsobila série chyb a podíl na ní měla posádka, uvedli vyšetřovatelé podle listu Kommersant. Rozhodla se letět, i když se blížila bouřka. Poté, co letounu blesk vyřadil komunikační zařízení a autopilota, což by se nemělo stát, se posádka pokusila urychleně přistát, i když byl stroj plný paliva. To se normálně nedělá, většinou se palivo vylétá při okruzích nad letištěm. Se suchojem klesala příliš prudce a dosedla příliš velkou rychlostí, což vedlo k odskoku a kolapsu podvozku.
Evakuaci podle záběrů z místa neštěstí komplikovali neukáznění cestující, kteří si s sebou z hořícího letadla brali svá zavazadla.