Článek
Zástupci skupiny sedmi zemí z EU, v níž jsou kromě Česka také Švédsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Británie (ta je v obou skupinách) a Německo, už v průběhu září se Severokorejci v Pchjongjangu jednali nejméně dvakrát, napsala agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované evropské diplomaty.
Evropští zástupci ale byli podle zmíněných zdrojů zklamáni, protože režim Kim Čong-una pověřil jednáním s nimi jen úředníky ministerstva zahraničí, nikoliv vysoce postavené činitele jako loni. Tehdy se jednání konalo na české ambasádě. Podle diplomatických zdrojů byl přítomen i náměstek severokorejského ministra zahraničí.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Chtějí jednat s Američany
„Panoval pocit, že se nikam nedostaneme, protože poslali jen šéfy oddělení,“ řekl k jednání nejmenovaný bruselský diplomat. „Chtějí jednat se Spojenými státy,“ dodal. Bílý dům ale něco takového odmítá, dokud se režim Kim Čong-una nevzdá jaderných zbraní. [celá zpráva] Trump navíc v pondělí označil možnost vyjednávání se Severní Koreou za ztrátu času. [celá zpráva]
Americký ministr obrany James Mattis v úterý ostrost Trumpova vyjádření mírnil. „Nevidím rozdíly tak silně, jak to někteří interpretovali," řekl Mattis při úterním slyšení v Senátu. „Všechno, co děláme, je sondování. Nejednáme s nimi, což je v souladu s prezidentovou obavou, abychom s nimi nejednali dřív, než nadejde ten správný čas,” uvedl dále před senátory šéf Pentagonu.

KLDR zveřejnila protiamerické propagandistické videoVideo: Novinky/AP
Trumpova podmínka na vzdání se jaderných zbraní ze stran KLDR přitom jakákoli další jednání blokuje, protože Kim Čong-un chápe jaderný arzenál jako pojistku proti svržení svého režimu. Hlavice, které je možné umístit na balistické střely, už navíc nejspíš má, nebo k nim má velmi blízko.