Článek
Už na záběrech islandské vysílací společnosti RÚV z nedělního rána bylo vidět rozžhavenou rudou lávu vyvěrající z dlouhého pruhu země.
Na poloostrově Reykjanes jde o pátou erupci od roku 2021. Tentokrát však může mít pro Grindavík dalekosáhlé následky.
Trhlina, která se otevřela v jeho bezprostřední blízkosti, totiž vypustila lávu přímo směrem na první domy. Záchranáři sice kolem vesnice připravili ochranný val, trhlina z nedělního odpoledne se však vytvořila až za ním.
Prezident: Žádné životy nejsou v ohrožení
Islandští meteorologové během neděle vydali prohlášení, že nedělní vulkanická aktivita má velmi neočekávaný průběh.
Islandský prezident Gudni Johannesson oznámil, že žádné životy nejsou v ohrožení. Ti, kdo se do Grindavíku již vrátili po vulkanické aktivitě z minulého měsíce, byli evakuováni ještě během sobotního večera.
Vyzval také Islanďany, aby „stáli při sobě a měli soucit s těmi, kteří nemohou být ve svých domovech“. Ve vyjádření citovaném agenturou AFP poznamenal, že doufal, že se situace uklidní, „ale stát se může cokoliv“.
Předsedkyně vlády Katrín Jakobsdóttir na tiskové konferenci označila neděli za „černý den“ pro Grindavík a celý Island, ale zároveň povzbudila obyvatele, že „slunce zase vyjde“.
Při předvánoční erupci i české ministerstvo zahraničí občanům doporučilo, aby necestovali do tamní oblasti u čtyřtisícového městečka Grindavík, které bylo kompletně evakuováno.
Letecké snímky vybuchlé sopky na Islandu
Už několik hodin před zatím poslední erupcí zaznamenal islandský meteorologický ústav Vedurstofa novou intenzivní sérii více než 200 zemských otřesů. Nejsilnější z nich o síle 3,5 stupně evidoval v neděli ráno. Ústav varoval, že magma pod zemským povrchem je v pohybu a že pravděpodobnost erupce je vysoká.
Vrtulník pobřežní stráže byl vyslán k posouzení situace a přesné lokalizaci erupce, uvedl islandský úřad civilní ochrany.
V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.