Článek
Úřady varovaly před rizikem obnovené sopečné činnosti jižně od hlavního města Reykjavíku, protože studie ukázala, že se v oblasti pod zemí nahromadilo magma. Erupci předcházely silné otřesy v kráterovém systému Sundhnúk.
„Lávové fontány dosahují výšky 50 metrů a délka trhliny se zdá být kolem 2,5 kilometru a stále roste,“ uvedl v prohlášení islandský meteorologický úřad. Poslední erupce na poloostrově Reykjanes se protáhla na osm týdnů.
Islandská civilní obrana byla uvedena do nejvyšší pohotovosti, uvedla podle Reuters policie, a úřady znovu nařídily evakuaci Grindavíku. Nedaleké geotermální lázně Modrá laguna, známé svými velkými venkovními bazény, byly uzavřeny a jejich hosté odvezeni do bezpečí. Přitom ještě dopoledne se tam koupalo kolem 800 lidí.
Ohnivá podívaná připomněla výzvy, kterým ostrovní stát s téměř 400 000 obyvateli čelí, protože vědci varovali, že na poloostrově Reykjanes se erupce mohou opakovat celá desetiletí, nebo dokonce staletí.
Středeční erupce byla osmou erupcí od roku 2021 na poloostrově, kde žije asi 30 000 lidí, poté, co se geologické systémy, které nečinně ležely 800 let, znovu aktivovaly.
Sopečná činnost narušila dálkové vytápění, uzavřela klíčové silnice a srovnala se zemí několik domů v rybářském městečku Grindavík, kam se od evakuace na konci roku 2023 vrátilo jen několik obyvatel. Ve snaze zabránit dalším škodám byly postaveny bariéry, které mají zadržet lávu mimo místní infrastrukturu včetně geotermální elektrárny Svartsengi.
Nejnovější erupce zatím nijak nenarušily provoz na letišti Keflavík u islandské metropole, uvedl Reuters s odkazem na web vzdušného přístavu.
V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.