Hlavní obsah

Na gruzínské novináře útočí maskovaní násilníci

Desetitisíce Gruzínců v Tbilisi už jedenáct dní demonstrují proti vládnoucí straně Gruzínský sen, která přerušila jednání o vstupu do Evropské unie, ačkoliv je jako cíl stanoveno v gruzínské ústavě. Zásahy policistů proti demonstrantům jsou stále drsnější. Během uplynulého víkendu se však na ulicích Tbilisi objevil nový zdroj násilí. Jde o maskované skupiny napadající demonstranty i novináře, kteří o protestech informují.

V Tbilisi bijí neznámé maskované skupinky novinářeVideo: AP

Článek

Reportérka Maka Čichladzeová z nezávislé televize Pirveli uvedla, že se v sobotu spolu s jejím kolegou stali oběťmi jedné takové skupiny. Její kolega stihl natočit muže v černém, kteří se nejprve pustili do demonstrantů, než svou pozornost obrátili ke dvojici novinářů. Čichladzeovou strčili na zem, jejímu kolegovi způsobili poranění hlavy a ukradli mu kameru, informuje agentura AP.

Podle Čichladzeové jsou podobné násilné skupiny dalším prostředkem gruzínské vlády, jak lidi odradit od protestů, když policie s vodními děly a slzným plynem nestačí. Gruzínský sen taková obvinění dlouhodobě odmítá.

V neděli se tak součástí protestů stal i pochod mediálních pracovníků v Tbilisi a vyvěšování podobizen novinářů, kteří byli napadeni, zatímco dělali svou práci. „Naše kolegy bijí, zraňují a někteří z nich zůstávají v nemocnici ve vážném stavu,“ řekla moderátorka televize Pirveli Ekaterine Mišvelidzeová.

Foto: AP

Zraněný kameraman Giorgi Šetsiruli a reportérka Maka Čichladzeová

Další zdokumentovanou obětí maskovaných násilníků je Koba Chabazi, kterého zbili, když vcházel do kanceláří opoziční strany Ahali. Opakovaně do něj kopali, když ležel na zemi, a tím mu též způsobili zranění hlavy.

Protesty v Tbilisi propukly letos nejprve poté, co parlament schválil zákon, podle něhož se musí organizace, jež přijímají více než 20 procent financí ze zahraničí, registrovat jako „zahraniční agenti“. Podobný zákon k potlačování vnitřního odporu používá Kreml.

„Zahraniční agent“. Ruská nálepka skutečně změnila vnímání veřejnosti

Evropa

Další vlna protestů přišla po parlamentních volbách na konci října, které Gruzínský sen oficiálně překvapivě vyhrál. Volby však provázely doložené případy zastrašování, kupování hlasů i fyzického násilí. Gruzínská opozice i prezidentka Salome Zurabišviliová proto jednání nového parlamentu bojkotují jako nelegitimní.

Foto: AP

Jeden z opozičních lídrů, Kocha Chabazi, se stal rovněž obětí maskovaných útočníků.

K dosud nejsilnějším protestům nicméně vedlo následné přerušení jednání o vstupu do EU. Demonstranti už jedenáct dní stavějí barikády na centrální promenádě Tbilisi Rustaveli a na policisty házejí pyrotechniku. Stále přitvrzující zásahy policistů si zase vysloužily odsouzení ze strany představitelů USA a států EU. Proti násilí řízenému vládou už se stavějí i někteří členové Gruzínského snu.

FOTO: Gruzií otřásají již pátý den nepokoje, v Tbilisi hoří barikády

Zahraniční

Výběr článků

Načítám