Článek
Battikh, držitel německého a tuniského občanství, navštívil Londýn v roce 2019. Odcestoval tam s pasem i občanským průkazem, takže to, že o občanský průkaz přišel, zjistil až po návratu do Bonnu. Nebral to však jako velkou ztrátu a prostě si zažádal o nový. Problémy přišly až o dva roky později, píše deník The Guardian.
To dokončil učňovský program u Vodafone Finance a dostal dvě pracovní nabídky, jednu od Vodafone a druhou od místního daňového úřadu. Potenciální zaměstnavatelé však při kontrole jeho trestního rejstříku objevily zápisy z Londýna.
Muže, který používal Battikhův občanský průkaz, v březnu 2021 londýnský soud odsoudil k osmnácti měsícům vězení. Provinil se řízením bez řidičského průkazu nebo pojištění, podvodem a držením falešných osobních dokumentů.
„Nemohl jsem tomu uvěřit. Říkal jsem zaměstnavatelům, že to není pravda, že jsem to určitě nebyl já a že mám důkazy, že jsem v tu dobu v Británii nebyl, protože jsem byl v Tunisku a mám v pasu razítka, která to dokazují. Na to mi řekli, že mému slovu nemohou věřit víc než policejním záznamům,“ vypověděl Battikh.
Odsouzeného mylně jako Battikha identifikovala londýnská městská policie. Soudce John Dodd na policisty už v roce 2022 apeloval, aby pochybení napravili, ale to se dosud nestalo. O čtrnáct měsíců později naopak v Battikhově rejstříku přibyly další prohřešky, včetně držení nože na veřejnosti.
„Bylo to k nevíře. Říkal jsem si, co je s Británií špatně? Už řekli, že ten zločinec nejsem já a že mi ukradli občanský průkaz, protože to soud potvrdil. Tak proč nemůžou ze záznamů smazat moje jméno? Vážně mě to rozrušilo,“ popsal Battikh svou reakci na prodloužení trestního rejstříku.
Mladý Němec teď nemá prakticky žádné naděje na zisk zaměstnání. Aby byl schopen platit účty, prodal auto. „Takto dál žít a donekonečna čekat, až mi vyčistí trestní rejstřík, nemohu. Prosím, co byste dělali na mém místě, kdybyste se kvůli chybám, které jste nemohli ovlivnit, cítili v pasti a bezmocní? Jsem úplně zoufalý,“ řekl Batthik.
„O případu víme a nadále pracujeme s dalšími agenturami, abychom v něm ve snaze situaci napravit pokročili. Chápeme, že délka doby, kterou to zabírá, ke znepokojení a rozčilení přispěla, ale usilujeme o to, abychom žadateli v blízké budoucnosti poskytli update,“ vyjádřila se k případu londýnská městská policie.