Hlavní obsah

Na armádu jde rekordní suma. Ruská Duma schválila státní rozpočet

Dolní komora ruského parlamentu, Státní duma, schválila ve třetím čtení rozpočet na příští rok. Peníze na armádu a bezpečnostní složky jsou rekordní a padne na ně 40 procent rozpočtových výdajů. Zároveň je poprvé za řadu let snížena položka sociální politika, která zahrnuje důchody a sociální dávky. Podle listu The Moscow Times jde meziročně o 16 procent.

Foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci zbrojovky v Omské oblasti sestavují tank T-14 Armata (duben 2024).

Článek

V roce 2025 tak na „obranu a bezpečnost“ půjdou dvě pětiny výdajů ruského rozpočtu, a to bez položek, které jsou vedeny jako tajné.

Do vojenského rozpočtu půjdou i peníze ušetřené na sociální politice. Výdaje na zbrojení a obranu budou příští rok vyšší než na zdravotnictví, školství a sociální potřeby včetně důchodů dohromady, upozornil na svém telegramovém účtu list The Moscow Times. Dosáhnou zhruba 127 miliard eur (2,9 bilionu korun), což představuje zhruba šest procent ruského HDP.

Foto: Vyacheslav Prokofyev, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu

Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 Rusko ještě nikdy nevynakládalo na armádu takovou část rozpočtu jako nyní. V roce 2022, kdy vtrhlo na Ukrajinu, šlo na zbrojení 17 procent, o rok později 19 procent a letos to bude bezmála 30 procent rozpočtových výdajů. Samotný armádní rozpočet již letos vzrostl meziročně téměř o 70 procent.

Vzrostou výdaje na Putina i propagandu

Polepší si také prezident Vladimir Putin. Výdaje na hlavu státu se příští rok zvýší o čtvrtinu, o 13 procent víc dostanou v roce 2025 také propagandistická média.

Naopak řada klíčových projektů ve zdravotnictví o peníze přijde: celoruský projekt „Boj proti rakovině“ přijde v roce 2025 oproti letošku o 5,1 procenta, „Boj s kardiovaskulárními chorobami“ ztratí téměř polovinu a projekt Rozvoj zdravotnické infrastruktury přijde příští rok o každý třetí rubl.

Rozpočet musí ještě projít schvalováním v horní komoře. Musí jej také podepsat prezident Putin. To vše ale lze s ohledem na situaci v Rusku považovat za formalitu.

Kdo potřebuje zdravotnictví nebo školství? Rusko dá 40 procent státního rozpočtu na armádu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám