Článek
Podle Ramazanogluové je v nyní nutná udržitelnost situace, kdy jediným „řešením je integrace“. Server poznamenává, že ministryně je jedním z prvních členů vlády, který nahlas uvádí, že Syřané v zemi zůstanou.
Turecko dlouhodobě neposkytuje migrantům z jiných států kromě evropských status uprchlíka, což znamená, že Syřané, kteří ze své země utekli před válkou, mají zaručenu jen dočasnou ochranu a počítá se s nimi jako s „hosty“.
Ramazanogluová uvedla, že na jejím ministerstvu bylo zřízeno nové oddělení, které má řešit problémy statusu. Resort chce registrovat všechny Syřany, kteří nepobývají v táborech. Ministryně připomněla, že loni se syrským běžencům narodilo 150 tisíc dětí, a označila je za „turecké děti“.
Jazyk a práce
Přestože resort poskytuje asistenci v poskytování základních potřeb migrantům, jako je jídlo, ošacení či střecha nad hlavou, podle Ramazanogluové jde o dočasné řešení. „Opravdovým řešením je integrace a prvním krokem k ní je učení se jazyku, získání práce a pracovního povolení,“ prohlásila ministryně. Syrským ženám jsou určeny kurzy turečtiny v centrech pro rodiny, spravovaných ministerstvem v několika městech. Syřané budou mít také možnost vzdělávat se v turečtině, zodpověděla ministryně dotaz, zda bude výuka probíhat v arabštině.
Podle tureckého vicepremiéra Yalcina Akdogana, který odkázal na biometrickou registraci, žije v současnosti v Turecku více než 2,5 miliónu Syřanů. Z nich pouze asi 260 tisíc je ubytováno v táborech. Akdogan podle serveru albawaba.com uvedl, že na zajištění jídla, zdravotní péče, sociálních služeb či výuky pro Syřany se ze státního rozpočtu dosud vydalo 8 miliard dolarů (asi 190 miliard korun).
Evropská unie slíbila poskytnout Turecku výměnou za pomoc při řešení migrační krize tři miliardy eur, Turecko však požaduje pět miliard. [celá zpráva]