Článek
Okres Tirschenreuth si ale vedl špatně i loni na jaře, kdy se naopak Česku dařilo držet epidemii pod kontrolou.
Bavorský okres hlásí podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bezmála 310 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období, německý průměr je přitom 59 případů. K nejvíce postiženým patří také okresy, které s Tirschenreuthem sousedí. Za důvod místní samospráva označuje Českou republiku.
Německo prodlouží omezení cest z oblastí s mutacemi včetně Česka
„Já jako šéf okresu hranice kontrolovat nemohu, pendlerům nemohu testování nařizovat,” říká Roland Grillmeier, který okres vede. Hraniční kontroly, které Německo na pomezí s Českou republikou obnovilo, a vpouštění jen těch pendlerů, jejichž profese jsou důležité, považuje za dobrý krok.
Loni za to mohl pivní festival
Uvedl ale, že vstup do Německa pouze s koronavirovým testem si místní přáli již před šesti týdny. „Dokázali bychom tak předejít mnohému,” poznamenává.
Místní obyvatelé se podle Grillmeiera po zkušenostech z loňského jara poučili a epidemická opatření dodržují. „Možná si sem tam dají se sousedem pivo, ale tak tomu bylo i předtím,” dodává.
Zmatky, čekání a rozčarování: Němečtí policisté vraceli pendlery od hranic
Loni na jaře se okres Tirschenreuth rovněž zařadil mezi nejhorší, tehdy ale hranice uzavřelo Česko, aby zabránilo šíření nákazy z Německa. Jako důvod špatných jarních epidemických výsledků se přitom uváděl pivní festival v obci Mitterteich, který později odborníci skutečně označili za jednu z příčin rychlého přenosu nákazy.
V sousedním okrese Wunsiedel im Fichtelgebirge, který loni na jaře stejně jako nyní rovněž patřil k nejhorším v Německu, byly tehdy první případy infekce spojovány s karnevalem, s lyžováním v Rakousku a také s pivním svátkem v Mitterteichu.