Článek
Soud shledal muže vinným z „diskriminace, protože odmítl poskytnout služby z důvodu rasy, etnika nebo náboženství“, uvedla prokuratura v kantonu Grisons.
V únoru deník 20Minuten zveřejnil fotografii cedule, která viditelně visela nad pultem inkriminovaného podniku. V hebrejštině na ní stálo, že kvůli opakovaným krádežím sáněk a poškození vybavení, jako jsou sněžnice, se „židovským bratrům“ nepůjčuje žádné vybavení. Muž to vysvětlil tím, že už neměl sílu řešit opakované problémy s těmito klienty, kteří vybavení vraceli poničené nebo ho prostě nechali volně ležet v areálu.
אין השכרה ליהודים: תחנת השכרת ציוד חורף בעיירה דאבוס עדכנה את התיירים היהודים כי לא יוכלו יותר לשכור ציוד סקי. הקהילה היהודית זועמת, אך בתחנה טוענים כי זה לא צעד אנטישמי אלא תגובה לכך שחלק מהתיירים לא מכבדים את חוקי המקום (ווינט) pic.twitter.com/dnF7nH4uwg
— חדשות המוקד (@hamoked_il) February 12, 2024
Cedule oznamující v hebrejštině, že kvůli opakovaným krádežím sáněk a poškození vybavení, jako jsou sněžnice, se „židovským bratrům“ nepůjčuje žádné vybavení.
Případ měl ve Švýcarsku velkou mediální odezvu. Podnikatel se za své chování omluvil a plakát sundal. Na soud se obrátila Švýcarská federace židovských komunit, která ocenila rozhodnutí soudu.
Verdikt soudu byl pro švýcarské právo velmi důležitý, neboť je ojedinělý, uvedla Nadace proti rasismu a antisemitismu, která sídlí v Curychu. „Zákon sice pomáhá trestat případy diskriminace, ale neodstraňuje antisemitské stereotypy, které jsou mezi obyvatelstvem rozšířené,“ sdělila organizace agentuře AFP. Již v únoru upozornila, že to není poprvé, co v Davosu vzniklo napětí mezi místními obyvateli a turisty, „z nichž někteří jsou ortodoxní židé“.
Deník Davoser Zeitung uvedl, že v létě 2023 v letovisku trávilo dovolenou 3000 až 4000 ortodoxních židů, a zaznamenal „rostoucí kritiku chování těchto turistů“.