Článek
„Vzorky odebrané hrstce nakažených pacientů vykazovaly každý okolo 50 mutací, což je mnohem víc změn, než bychom u virů kmene orthopoxvirů očekávali a než jsme jich zaznamenali v dřívějších ohniscích,“ cituje britský server The Daily Mail lékařku Joanu Isidrovou z portugalského Národního zdravotnického úřadu.
Její tým došel k závěru, že kmen viru, který způsobil současnou epidemii mimo Afriku, je velmi podobný tomu, který se ze západní Afriky v roce 2018 dostal do Británie, Izraele a Singapuru.
Viry mutují běžně a většina změn nákazu neučiní nebezpečnější. Zda se opičí neštovice staly nakažlivějšími a šíří se z člověka na člověka snadněji, zatím není jasné.
Závěry Portugalců jsou předběžné a doposud nebyly podrobeny odborné oponentuře.
V Česku je první případ opičích neštovic
Dobrou zprávou je, že průběh onemocnění, jehož výskyt byl v úterý potvrzen už i v Česku, je prozatím u všech pacientů mírný a nikdo nezemřel.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí smrtnost na opičí neštovice od 1 do 10 procent. Záleží na kmenu viru. Data pocházejí jen z Afriky. Ze zemí, kde je dostupnější lékařská péče, neexistují.
Další záhadou je, spekulují portugalští vědci, proč se opičí neštovice mimo Afriku šíří ve velké míře mezi bisexuálními a homosexuálními muži.
Domnívají se, že na některém z gay festivalů s mezinárodní účastí byl tzv. superpřenašeč, který nakazil vícero cizinců, a ti pak vir přivezli domů. Nákaza je pak rizikovější při promiskuitním chování.
Protože se vir šíří při těsném fyzickém kontaktu s nakaženým nebo například ložním prádlem, tak se to jeví jako jedno z možných vysvětlení. Šíření kapénkovou cestou (vzduchem) je podle odborníků možné, ale ne snadné.
Několik nakažených je spojováno s gay festivalem na Kanárských ostrovech, tři nakažení se zúčastnili fetiš gay festivalu v belgických Antverpách. V Belgii pobýval také první nakažený Čech. Jestli byl na festivalu, ovšem není jasné.
Není jasné, zda očkování proti pravým neštovicím funguje i na ty opičí, tvrdí ministerstvo
Předchozí lokální epidemie opičích neštovic mimo Afriku skončily stejně rychle, jako začaly. Byly totiž vázány na výskyt nakažených (dovezených) zvířat, která se rychle podařilo najít a vybít. Přenos mezi lidmi byl tak pomalý a složitý, že k rozvoji epidemie dosud nikdy nevedl.
V Africe nyní ve zvýšené míře výskyt vzácné nemoci nezaznamenali.