Článek
Je to poprvé, co spolkový úřad zakázal provoz mateřské školky, napsal server. Uzavření zařízení je podle expertky na islám Susanne Schröterové logickým vyústěním situace. „Ví se delší dobu, že sdružení pozvalo salafisty. Jsem ráda, že školka byla zavřena, ale stalo se tak příliš pozdě. Asociace nebyla od začátku vhodným zřizovatelem školky,“ uvedla profesorka Frankfurtského výzkumného centra Global Islam pro Focus.
Na konci roku 2008 dostala asociace mešit v Mohuči povolení ke zřízení denní školky s kapacitou maximálně 25 dětí. První známky o tom, že se zařízení přiklání k salafismu se objevily na přelomu roku 2012/2013. Tehdy se do školky dostal kontroverzní kazatel Al Arifi. Další projevy blízkosti k salafistům se objevily v roce 2015 a v loňském říjnu.
Genderová segregace
Schröterová tvrdí, že islám prezentovaný asociací mešit v Mohuči je na pomezí Muslimského bratrstva a salafismu. „Děti nejsou integrovány do společnosti, ale vyrůstají do paralelního světa. Výchova ve školce vedla děti k tomu, že dodržování islámských norem je důležitější než demokratický postoj,“ říká Schröterová.
Podle Schröterové se ve školce začaly projevovat myšlenky genderové segregace. „Dívky mají strach z toho, že si hrají s chlapci nebo sportují. K extrémním prvkům patří také odmítání obsahu učiva biologie, teorie evoluce a sexuální výchovy. To vede k šikanování dívek, které nemají šátek, stejně jako k antisemitským urážkám.”