Hlavní obsah

Musk probírá se svými lidmi, jak svrhnout britského premiéra

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Nejbohatší muž na světě Elon Musk probíral soukromě se svými ultrapravicovými spojenci, jak by mohl být britský premiéra Keir Starmer zbaven funkce ještě před konáním příštích parlamentních voleb. Uvedl to list The Financial Times s odvoláním na osoby obeznámené s jednáními.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Elon Musk

Článek

Musk podle listu se svými spojenci zkoumá, jak by bylo možné destabilizovat labouristickou vládu, a to nejen agresivními vyjádřeními na své síti X. „Z jeho pohledu je ohrožena sama západní civilizace,“ uvedl jeden z lidí obeznámených s Muskovými kroky.

Musk se snažil především zjistit, zda by bylo možné vytvořit dostatečnou podporu pro nějaké alternativní britské politické hnutí, jež by dosáhlo toho, že Starmer bude muset odejít z křesla premiéra ještě před volbami.

List připomíná, že se už v minulosti stalo, že straničtí vůdci jako Boris Johnson či Tony Blair, kteří získali ve volbách velkou většinu, museli odejít z postu premiéra ještě během své vlády.

„Kdo by si to uměl před deseti lety představit?“ Macron se opřel do Muska, že se vměšuje do voleb v cizině

Evropa

Nejbohatší muž planety se soustředí především na protiunijní a protimigrační stranu Reform UK. Její podpora stoupla ze 14 procent, které získala ve volbách, na aktuálních 22 procent. Vládnoucí labouristé mají podporu 28 procent a konzervativci 24 procent, uvádí list Politico.

V případě Reform UK ale došlo k ochlazení vztahů, když Musk požadoval, aby strana vyměnila předsedu Nigela Farage ze někoho schopnějšího. Probíral jeho možné nástupce, mezi nimiž viděl i poslance Ruperta Lowea, i způsob, jak výměny dosáhnout.

Farage sám spor bagatelizuje a plánuje přijet na lednovou inauguraci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož Musk podporuje. Naopak Starmer ani šéfka konzervativců Kemi Badenochová do Washingtonu jet nemíní.

Musk podpořil v německém týdeníku AfD, šéfeditorka dala výpověď

Evropa

Nenávist k labouristům

Musk se zaměřuje na britské politiky posledních šest měsíců, v posledních týdnech pak tvrdě kritizoval Starmerovu vládu, přičemž útočil přímo na premiéra i členy jeho kabinetu.

Hlavně jim vyčítal, že se v Británii prý dostatečně nevyšetřovaly případy, kdy britsko-pákistánské gangy zneužívaly nezletilé dívky. Jde o případy, k nimž docházelo od osmdesátých let minulého století do roku 2013.

Záležitost již byla na národní úrovni nezávisle vyšetřena, celá kauza ale znovu ožila, když tajemnice ministryně vnitra Jess Phillipsová odmítla žádost zastupitelstva města Oldham o nové vyšetřování. Musk tajemnici, která upozornila, že by spíše než vláda měla vyšetřování udělat sama radnice, označil za „apologetku genocidního znásilňování“.

Také šéfka konzervativců Kemi Badenochová ale před týdnem vyzvala k celonárodnímu vyšetřování. Podle ní se oběti konečně musejí dočkat spravedlnosti a jde o příliš rozsáhlou kauzu, napsala stanice BBC.

Oběti pákistánských gangů Muskovi vzkazují, aby se do anglické kauzy nemíchal

Evropa

Vyšetřování se už konala v Rotherhamu, Cornwallu, Derbyshirea, Rochdale a Bristolu a mnoho pachatelů bylo odsouzeno, případů je ale opravdu mnoho. Pouze v Rotherhamu bylo především britsko-pákistánskými a dalšími muži zneužito během 16 let 1400 dívek. V Telfordu jich bylo za 40 let asi tisíc.

Vyšetřování ukázalo, že některé případy byly odloženy, protože policisté měli obavy, že by mohli být obviňováni z rasismu, když budou prověřovat podezřelé pákistánského původu.

Pravicový komentátor Matt Goodwin, uvedl řekl, že Musk a další Američané jsou „fascinováni“ tím, jak roste skandál okolo gangů znásilňujících dívky, protože „je to tak hrozné“. Dodal ale také, že Musk má instinktivní nedůvěru v labouristickou vládu Keria Starmera.

Ať nejsme za rasisty. Británie řeší pochybení v případu pákistánských gangů, které znásilňovaly nezletilé dívky

Evropa

Výběr článků

Načítám