Článek
„Doufám, že se dohodnou. Evropa i Spojené státy by měly podle mého názoru v ideálním případě přejít na situaci s nulovými celními sazbami, čímž by se v podstatě vytvořila zóna volného obchodu mezi Evropou a Severní Amerikou,“ řekl šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti X, který je také Trumpovým poradcem. Šéf Bílého domu přitom ve středu Itálii spolu s dalšími zeměmi EU zahrnul do skupiny států, na něž uvalil nové plošné clo ve výši 20 procent.
Ve videorozhovoru se Salvinim na sjezdu Ligy ve Florencii Musk také prohlásil, že doufá ve větší svobodu pohybu mezi Evropou a Spojenými státy. V poslední době přitom média informují o výrazném přitvrzení hraničních kontrol USA s tím, že američtí pohraničníci několikrát zadrželi či deportovali i některé Evropany, kteří měli dokumenty v pořádku.
„Pokud chtějí lidé pracovat v Evropě nebo chtějí pracovat v Severní Americe, mělo by jim to být podle mého názoru umožněno,“ prohlásil Musk a dodal, že by to určitě „byla moje rada prezidentovi (Trumpovi)“.
Musk, který dříve vyjádřil sympatie i k italské pravicové premiérce Giorgii Meloniové a její straně Bratři Itálie, také podpořil Salviniho partaj. Italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti a člen Ligy před Muskovým hovorem se Salvinim řekl, že Řím chce „deeskalaci“ a varoval před zavedením odvetných celních opatření.
Meloniová, která má jinak k prezidentovi USA blízko a jako jedna z mála zahraničních lídrů se zúčastnila Trumpovy lednové inaugurace, Trumpova cla kritizovala. „Zavedení cel Spojenými státy proti Evropské unii je opatření, které považuji za špatné a které neprospívá žádné ze zúčastněných stran,“ citovala ji agentura ANSA.
„Uděláme vše pro to, abychom se dopracovali k dohodě se Spojenými státy s cílem odvrátit obchodní válku, která by nevyhnutelně oslabila Západ ve prospěch ostatních globálních hráčů,“ dodala s tím, že bude postupovat v koordinaci s EU.