Článek
V rozhovoru prošpikovaném extrémně vulgárními výrazy si voják nasazený na Ukrajině stěžuje: „Řekli, že žádná náhrada nebude. Nikdo nás nechce střídat, všichni sem odmítají jet.“
Voják uvádí, že by měl být vystřídán do konce května. Je přesvědčen, že se mu podaří odjet: „Opravdu si myslím, že toho nyní dosáhnu, až uplynou tři měsíce, musím se nějak dostat pryč.“ Pak chce odejít od armády. „Budu hledat něco v civilu.“
Контрактники в армії рф чекають кінця травня, аби швидше втекти з УкраїниКонтрактники в армії рф чекають кінця травня, аби швидше втекти з України У кінці цього місяця спливає визначений законодавством рф 90-денний термін на проведення «спецоперації». Тому ті з них, які заїхали в Україну у лютому, мають підстави «законно» покинути службу. Про це свідчать численні телефонні розмови окупантів, які перехоплює СБУ. «За*бало все. Короче, сказали, замены не будет никакой. Никто нас менять не хочет, все отказываются сюда ехать. Думаю, бл*дь, наверное, щас досижу, три месяца как стукнет, нах*й, надо как-то выбираться… Буду искать что-то на гражданке. Не сошелся же мир на армии, правильно?» – говорить рашист зі своїм другом з рф. А от знайти нових бажаючих воювати непросто. Тож командування намагається втримати хоч цих вояк на передовій. «Приезжают, агитируют там, какими только способами: «Младшие классы пишут вам письма. Если вы уедите, кто тут останется». Пугают, что характеристику испортят в личном деле, если уволиться, но, бл*дь, еще ни одного это не остановило». Сподіваємося, що армія окупантів таки поменшає до літа. А як ні – наші захисники допоможуть їм повернутися додому. Як уже допомогли більш ніж 30 тис. загарбникам, які загинули на війні. #СБУ #stoprussia #ЗупинимоОкупантів
Posted by Служба безпеки України on Sunday, May 29, 2022
Z jeho slov není jasné, co přesně mu má na konci května uplynout, ukrajinská média uvádějí, že skončí devadesátidenní lhůta stanovená ruskými zákony na „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině, aniž by upřesnila, oč konkrétně jde. Není jasné, jestli vojáci podepisovali smlouvu na působení v armádě v rámci kontraktu, tedy jako „profesionálové“, jen na tři měsíce. Většinou se totiž upisují na delší dobu několika let.
Mnozí ale byli k podpisu nuceni a někdy za ně zřejmě přihlášku podepsali jejich velitelé. Nelze vyloučit, že byli přesvědčeni, že tři měsíce postačí.
Může však jít i o nějaké interní nařízení o tom, jak dlouho mají vojáci z povolání být zařazeni do speciální vojenské operace, než budou vystřídáni.
Bojujte dál, píšou mu školáci
Voják si stěžoval, že je na něj i další příslušníky jednotky činěn psychologický nátlak: „Agitují všemi způsoby. Školáci z prvního stupně vám píšou dopisy – jestli odejdete, kdo tu zůstane.“
Podle něj se neochota pokračovat promítne do kádrového profilu vojáka, to ale nikoho nezastavilo.
Novinky se zapojily do projektu Česko si povídá. Chcete se zapojit do diskuze o klíčových tématech, která rozdělují společnost? Odpovězte na následující otázku. Více informací zde.