Článek
„Je jasné, že je to velká ryba,“ řekl listu francouzský soudní zdroj. „Je to nejvýše postavený úředník syrského režimu, kterého lze nalézt v schengenské zóně,“ soudí i Nerma Jelacicová, ředitelka Komise pro mezinárodní spravedlnost a zodpovědnost (CIJA), která se pokouší dostat generála před soud.
Halabí zmizel ze Sýrie poté, co Rakka padla v roce 2013 do rukou protivládních povstalců. S proudem uprchlíků unikl do Turecka. Odtamtud se dostal v roce 2014 do Francie. Pomohla mu tam francouzská tajná služba DGSE, která si myslela, že je „použitelný“ i pro budoucnost.
Důkazy o vině
Po generálovi se však už záhy začali shánět francouzští vyšetřovatelé, a proto nedostal azyl. „Zdá se, že pak oslovil Mossad, jenž byl v kontaktu s rakouskou (tajnou službou) BVT. Mossad si také musel myslet, že by mohl být zajímavý a sehrát v budoucnu nějakou politickou roli (v Sýrii),“ řekl soudní zdroj.
Agenti Mossadu zlikvidovali v Malajsii experta Hamásu na bezpilotní letadla
A tak se Halabí podle listu Der Kurier přesunul z Francie do Rakouska. Tam problémy zpočátku nebyly. „BVT nemá žádné informace o tom, že by se Chálid H. podílel na válečných zločinech nebo jiných trestných činech v Sýrii. Rovněž se neobjevily signály, že by jeho přítomnost v Rakousku ohrozila veřejnou bezpečnost,“ hájil ho nejmenovaný rakouský zpravodajský důstojník ve své zprávě.
Dostal byt i peníze
Halabí tak v prosinci 2015 získal azyl v Rakousku a byt o rozloze 107 metrů čtverečních ve vídeňské čtvrti Ottakring. K tomu přes padesát tisíc eur (1,32 mil. Kč) z veřejných zdrojů a pět tisíc eur (132 tisíc Kč) měsíčně od Mossadu.
Nejméně bezpečnými destinacemi jsou Libye, Sýrie nebo Irák
CIJA však hromadila důkazy proti němu. „Máme dokumenty, zprávy o výsleších. Máme několik hodnověrných svědků a výpovědi asi 40 mučených obětí,“ řekla Jelacicová, podle níž jde o vraždy, mučení a znásilňování mužů, žen i nezletilých.
Rakouská policie tak nakonec provedla v listopadu 2018 razii v Halabího bytě. Generál tam však už nebyl. Od té doby není veřejně známo, kde se nachází. Soudí se, že je stále v Evropě. „Nadále cestuje mezi Rakouskem, Slovenskem a někdy také Švýcarskem, kde mu jistý syrský generál nabídl ochranu,“ tvrdí francouzský soudní zdroj.