Článek
Moskva minulý týden po několika urgencích získala písemné znění amerických návrhů, které by měly uspokojit ruské obavy z radaru v České republice a deseti antiraket v Polsku. V textu je zmíněna možnost ruských inspekcí.
"Americká strana nám nakonec písemně předala své návrhy týkající se protiraketové obrany. Dostaly se tam, kam patří, na ministerstva zahraničí a obrany. Jsme připraveni k dialogu," citovala agentura Interfax bývalého ruského ministra obrany a současného prvního místopředsedu vlády Ivanova.
Ruští diplomaté však vzápětí dali najevo své zklamání, neboť písemné návrhy se podle nich liší od toho, co ústně v říjnu v Rusku nabízeli američtí ministři obrany a zahraničí Robert Gates a Condoleezza Riceová.
Sergej Ivanov však zároveň upozornil, že pokud se USA rozhodnou postavit svůj systém za každou cenu, hodlá Rusko odpovědět: "Budeme reagovat adekvátně, ale nenecháme se zatáhnout do nějakých nových závodů ve zbrojení. Dvakrát na stejné hrábě nestoupneme."
Rusko je zklamáno přístupem ČR
Šéf zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačov vyjádřil politování nad nezájmem českých, amerických a polských zákonodárců o debatu s ruskými kolegy o protiraketové obraně. "Ani po dvou měsících žádná oficiální odpověď (na můj dopis) nepřišla."
Mluvčí předsedy sněmovny Tomáš Vyšohlíd řekl, že o takovém ruském návrhu česká dolní komora neví. I předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) a místopředseda výboru Tomáš Dub (ODS) sdělili, že uvedený ruský návrh nedostali. Hamáček prý sice ví, že "něco takového je", žádnou oficiální pozvánku na jednání však nedostal.
Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman oznámil, že američtí a ruští činitelé v pondělí ve Washingtonu zahájili další debatu týkající se rozmístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě.