Článek
Zákon, jenž vznikl na základě petice veřejnosti a občanských organizací, pověřil arménskou vládu, aby zahájila proces vstupu do EU. Prošel, i když se další opoziční uskupení zdrželo hlasování, uvedla agentura ArmenPress.
Rusko okamžitě začalo na Arménii tlačit s tím, že není možné, aby byla současně členem EU a Euroasijského hospodářského svaz (EAES), napsal ruský list Kommersant.
„Je to vnitřní záležitost Arménie,“ řekl ruský vicepremiér Alexej Overčuk. Hned však dodal: „Země bude nutně musel udělat tuto volbu, protože je zcela jasné, že nelze sedět na svou židlích.“
Arménie nepodala žádost o odchod z EAES. Rusko tvrdí, že není možné, aby země byla členem dvou celních unií, současně ale přiznává, že proces vstupu je dlouhý. Není tedy nutno okamžitě odcházet.
Výhrady k liteře zákona nemá: „Četl jsem text zákona, který byl přijat. Je takový, že je pro všechno dobré, proti všemu špatnému, úplně obecná slova.“
Arménie byla dlouho pevným spojencem Moskvy. Na jejím území se nacházejí dvě ruské základny. Vztahy se zhoršily poté, co začal Ázerbájdžán silou dobývat Náhorní Karabach. Rusko, které dozíralo na křehké příměří, proti Azerům nezasáhlo a Ázerbájdžán po dvou vojenských konfliktech Náhorní Karabach ovládl, byť jako autonomní oblast měl právo se rozhodnout, zda bude, nebo nebude součástí Ázerbájdžánu. V jeho případě tak postupovala Moskva zcela opačně než u ukrajinského Krymu.
USA a Arménie podepsaly strategické partnerství. Amerika se snaží šířit svůj vliv, běduje Peskov

Kolem Ruska se to vybarvuje. Zájemců o vstup do EU přibývá
