Článek
„Ty výzvy, které se násobí v důsledku nepřípustných a eskalačních aktivit USA a jejich spojenců v NATO, před námi bez jakýchkoliv pochybností nastolují v plné své šíři otázku, jak mohou být základní dokumenty v oblasti jaderného odstrašování uvedeny do souladu s aktuálními potřebami,“ sdělil Rjabkov novinářům na tiskové konferenci v Nižném Novgorodu.
„Před přijetím odpovídajících rozhodnutí se dle stávající praxe předem nezveřejňuje, o jaký typ změn se může jednat,“ dodal Rjabkov podle zpravodajského portálu listu Kommersant a zdůraznil, že situace ve světě má tendenci se komplikovat.
Rjabkov učinil toto prohlášení v úterý, kdy Rusko a Bělorusko zahájily druhou fázi taktického jaderného cvičení. Když je ruský prezident Vladimir Putin v květnu ohlašoval, zdůrazňoval jeho důležitost a prohlásil, že Rusko naprázdno „jadernými zbraněmi neřinčí“.
Moskva a Minsk zahájily druhou fázi jaderných manévrů
Rusko, které víc než dva roky útočí na Ukrajinu, nelibě nese podporu, která se napadené zemi dostává ze strany USA, ostatních států NATO a dalších západních spojenců. Opakovaně přitom ze strany Moskvy padají i jaderné pohrůžky, na což reaguje i Západ.
Pranay Vaddi, poradce amerického prezidenta Joea Bidena, v pátek uvedl, že Spojené státy budou možná muset v nadcházejících letech rozmístit více jaderných zbraní. Odkazoval se přitom na rostoucí hrozbu právě ze strany Ruska, ale také Číny a Severní Koreje, kam se tento měsíc chystá Putin na státní návštěvu.
Šéf Kremlu předtím ve středu pohrozil rozestavením jaderných zbraní na dostřel od amerického území.