Článek
Ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin prohlásil, že dokument je výsledkem „mimořádně silného nátlaku kyjevské vlády a těch, kdo ji dosadili – Spojených států a Evropské unie“. Členové mise OBSE byli údajně vystaveni tlaku ukrajinských úřadů. „Věděli, že pokud budou referovat v rozporu s názorem Kyjeva, dostanou se do problémů,“ uvedl Kelin.
Dokument podle ruského delegáta neobsahuje ani zmínku o „trestné operaci“ ukrajinské armády. „Není tam ani zmínky o tancích, dělostřelectvu, letectvu. Všechno je vyčištěno, protože převládl názor, že na východě jsou teroristé a dokonce ruské diverzní skupiny,“ prohlásil Kelin.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Počet pozorovatelů vzroste
Civilní mise OBSE v počtu asi 200 pozorovatelů pobývala na východě Ukrajiny několik týdnů. Jejím úkolem bylo získávat informace nezbytné k analýze vyhrocené situace, kterou vyvolaly střety kyjevských úřadů s proruskými radikály.
Několik jejích členů včetně českého zadrželi separatisté u Slavjansku. Byli propuštěni až po osmi krušných dnech. [celá zpráva]
Podle čtvrteční informace vedení OBSE budou pozorovatelé i v příštích měsících ve své práci pokračovat, jejich počet se má zvýšit během jednoho měsíce na 300 a během dalších dvou až na 500 osob.
Ruský prezident Vladimir Putin činnost mise tento týden podpořil. [celá zpráva]