Článek
"Nabude-li dohoda s USA, podléhající ratifikaci v českém parlamentu, právní závaznosti a začne-li se u našich hranic skutečně rozmisťovat americký strategický systém protiraketové obrany, budeme nuceni reagovat nikoliv diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami," varovala ruská diplomacie.
Americký protiraketový deštník podle Moskvy je s to narušit bezpečnost a stabilitu nejen v Evropě, ale i v globálním měřítku. Podrobnosti k chystané vojenské odpovědi na radar ministerstvo neuvedlo.
Tato hrozba Ruska má znervóznit evropské partnery Washingtonu. V úterý místního času to prohlásil mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. Podle něj je varování Moskvy "agresivní rétorikou", jež nebude fungovat.
Podpisem dohody v Praze končí rusko-americké konzultace
Už během odpoledne citovala agentura Interfax vysoce postavený zdroj v ruské diplomacii, podle něhož se podepsáním dohody komplikuje globální bezpečnost a ruší rusko-americké konzultace o protiraketovém štítu.
"Byl učiněn dlouho ohlašovaný krok, který podle našeho názoru nezvýšil bezpečnost na evropském kontinentu. Naopak komplikuje problémy bezpečnosti v globálním měřítku," citovala agentura tohoto nejmenovaného diplomata.
Podle jeho vyjádření podpis dohody o radaru ve svém důsledku ruší úmluvu mezi Moskvou a Washingtonem o konzultacích o protiraketovém systému.
Ruský expert na protiraketovou obranu, generál Jevgenij Bužinskij v úterý v Praze uvedl, že Rusko neplánuje v případě umístění radaru nějaká drakonická protiopatření. "Nebudeme druhého strašit. Nemáme plány nikoho bombardovat,“ prohlásil.
Rusko se od počátku staví odmítavě k plánu Američanů umístit ve střední Evropě obranný systém proti případným raketám ze zemí jako Írán, Sýrie nebo Severní Korea. Moskva si stěžuje, že projekt je namířen proti ní a naruší rovnováhu sil v Evropě.