Článek
Všichni čtyři státníci spolu ve čtvrtek hovořili o vývoji situace po stažení většiny ukrajinských sil z obleženého Debalceva. Moskva už dříve uvedla, že dohoda o klidu zbraní se na Debalcevo nevztahovala, protože se vrací k územnímu rozdělení v září loňského roku a tehdy město ovládali vzbouřenci.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Platnost dohod ve čtvrtek nepotvrdili jen prezidenti Porošenko a Putin, ale také doněčtí povstalci. Vyjednavač za samozvanou lidovou republiku Denis Pušilin uvedl, že její vedení je připraveno k dialogu a výměně válečných zajatců. Rovněž je prý připraveno zajistit bezpečnost pozorovatelům OBSE v celém Debalcevu. Členové mise tam dosud nesmějí.
Západ v čele s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a americkou vládou po dobytí Debalceva varoval před další eskalací bojů, které by ohrozily mírový plán.
Moskva se zase ohradila proti úmyslu prezidenta Porošenka pozvat na východní Ukrajinu mírové sbory OSN a EU. Velvyslanec Ruska v OSN Vitalij Čurkin to označil za destruktivní krok.
Porošenko jím podle něj „vzbuzuje podezření, že chce dohody z Minsku zničit“. „Pokud hned někdo navrhuje nové plány, vzbuzuje to otázku, zda budou dohody dodržovány,“ prohlásil Čurkin.