Článek
„Naším cílem je reintegrace země, která by měla začít stažením ruských vojsk, což nám umožní spravovat region řádným způsobem. Chceme mírové řešení konfliktu a mírové řešení začíná stažením vojsk,“ cituje Jevropejska pravda Receana.
Moldavský premiér trvá na tom, že ruští vojáci, kterých v Podněstří působí několik tisíc, by měli být nahrazeni mírovými silami. Druhým krokem, po odchodu ruských vojsk, je podle jeho plánu „zavedení mezinárodního mírového kontingentu“.
Recean zdůraznil, že pokud tyto kroky nebudou splněny, bude moldavská vláda pokračovat v reintegraci regionu „na dálku“ s tím, že umožní Podněstří využít možnosti, které mají moldavští občané.
Proruskému Podněstří hrozí energetická katastrofa. Na nabídky pomoci z Moldavska nereaguje
„Snažíme se Podněstří integrovat do struktury sociálních služeb, do našeho podnikatelského prostředí, na náš trh, aby mohlo vyvážet výrobky do EU a tak podobně,“ vysvětlil. „Naším cílem je však úplná a mírová reintegrace Podněstří,“ uzavřel premiér.
Podněstří v současnosti sužuje energetická krize způsobená stopkou ruského plynu a neochotou tamních úřadů spolupracovat s Moldavskem. To regionu již několikrát nabídlo energetickou pomoc, podněsterské úřady se ovšem neozvaly. Moldavský ministr energetiky Constantin Borosan uvedl, že moldavské energetické společnosti nabídly Podněstří například dovoz elektřiny z Rumunska.
Historie Podněstří
Současná historie Podněstří se začala psát v roce 1990, kdy během rozpadu Sovětského svazu byla vytvořena Podněsterská moldavská sovětská socialistická republika. Tehdy v naději, že zůstane součástí SSSR, pokud by Moldavsko usilovalo o nezávislost nebo sjednocení s Rumunskem.
Nezávislost Moldavska byla vyhlášena v srpnu 1991. O pár měsíců později, v březnu 1992, začal vojenský konflikt mezi Moldavskem a Podněstřím, v červenci následně skončil příměřím.
Součástí dohody o příměří bylo vytvoření třístranné společné kontrolní komise složené z Moldavska, Podněstří a Ruska a jí podřízených třístranných mírových sil, které měly řešit případy porušování příměří. Moskva má v Podněstří kolem šesti tisíc vojáků.
V roce 2006 proběhlo nikým neuznané referendum o „budoucím svobodném přistoupení Podněstří k Ruské federaci“, které údajně podpořilo 98 procent podněsterských voličů.
O třicet let později od uzavřeného příměří Parlamentní shromáždění Rady Evropy Podněstří označilo jako Ruskem okupované území.
Podněsterská separatistická vláda v únoru 2024 požádala Rusko o ochranu. Moldavská prezidentka Maia Sanduová opakovaně říká, že Moldavsko se chce dostat do Evropské unie, a to včetně Podněstří.