Hlavní obsah

Moldavský poslanec dostal v den soudu ruské občanství. Zmizel

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Moldavsko vydalo v pátek večer mezinárodní zatykač na proruského poslance Alexandra Nesterovschiho, který byl minulý týden v nepřítomnosti odsouzen na dvanáct let za nezákonné financování strany Renaștere, v ruskojazyčném prostředí označované jako Vozrožděnije. Několik hodin před vynesením verdiktu dostal ruské občanství. Zmizela i další stíhaná - ale zatím neodsouzená - poslankyně Irina Lozovanová.

Foto: Profimedia.cz

Lidé demonstrující před soudem v Kišiněvu, kde byl odsouzen Alexander Nesterovschi. Transparent žádá, aby byl osvobozen.

Článek

„Zatykač na Nesterovschiho byl vydán v rekordně krátkém čase,“ řekla ministryně vnitra Daniela Misail-Nichitinová moldavské televizi TVR. Informovala o tom agentura Reuters.

Ministryně dodala, že zatykač byl vydán poté, co se odsouzeného poslance nepodařilo najít: „Probíhají různé operace, o nichž ale nemohu mluvit. Analyzují se všechny hypotézy. Policie zkoumá každou verzi, aby našla Nesterovschiho.“

Podle ní policisté zvažovali i možnost, že se ukrývá na ruské ambasádě, ale to se nepotvrdilo. Moldavský zatykač na poslance byl vydán hned po vynesení verdiktu, oznámila stanice Moldova1. Nyní byl ještě rozšířen.

Moldavsko i Ázerbájdžán nechají uzavřít Ruské domy

Evropa

Nesterovschi byl odsouzen, protože dostával peníze od zločinecké skupiny vedené Ilanem Șorem a měl pomoci financovat s ním spojenou opoziční frakci v parlamentu.

Miliardový podvod Ilana Șora

Ilan Șor byl předsedou představenstva moldavské spořitelny a stál za bankovními podvody s půjčkami. Ze tří bank bylo před volbami v roce 2014 vyvedeno přes 750 000 dolarů. Stát je musel sanovat, což ho silně zadlužilo.

V roce 2017 byl Șor za podvody a praní špinavých peněz i porušení bankovního tajemství odsouzen na 7,5 roku. Trest nenastoupil a v roce 2023 mu byl zvýšen na 15 let. To mu taky byl zmrazen veškerý majetek. Jeho strana byla zakázána.

Sankce na něj uvalila EU i USA. Nyní se Șor, který má už i ruské občanství, pohybuje mezi Ruskem a Izraelem a financuje další aktivity opozice, například gagauzskou baškantku Evghenii Guțulovou.

Dostal nejméně 35 000 dolarů za to, že opustil Blok komunistů a socialistů a přidá se k nové frakci Renaștere. Dostal též letenky do Tel Avivu a byla mu přislíbena vysoká pozice v straně Renaștere, kterou kontroluje Șor, a v nově vzniklé straně Victoria, která vznikla v Moskvě.

Nesterovschi se také pokusil obalamutit bývalou poslankyni Arinu Spătaru, aby se zapojila do nezákonného financování nové politické formace. Ta odcestovala do Izraele, kde se setkala se Șorem. Po návratu z Izraele jí Nesterovschi nabídl 50 000 dolarů, 100 000 lei a speciální mobilní telefon pro utajenou komunikaci se Șorovou skupinou.

Ruské vlivy

Zpravodaji TASSu řekl podle pondělní zprávy této ruské agentury, že ze země neodejde: „Ne, nejsem připraven opustit Moldavsko.“ Kdy přesně to řekl, jasné není, ale bylo to před verdiktem.

V parlamentu hájil Nesterovschi zájmy Ruska a ruskojazyčných obyvatel. Prosazoval zavedení ruštiny jako druhého oficiálního jazyka a byl pro obnovení silných ekonomických vztahů s Ruskem. Označuje se za oběť politického procesu: „Celá soudní moc ovládaná (prezidentkou Maiou) Sanduovou se vrhla na mě a mé kolegy. Prozápadní úřady přátelské vztahy s Ruskem neodpouštějí.“

Nezvěstná a v pátrání je i poslankyně Irina Lozovanová, která čelí podobným obviněním jako Nesterovschi. Stanout před soudem měla tento týden.

Jak Rusko destabilizuje Moldavsko?

Zbytečná válka

Moldavská opozice si v Moskvě založila protestní blok Vítězství

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám