Článek
„Proti diplomatovi bylo protestováno za to, že v rozporu s postojem moldavských úřadů došlo k organizaci prezidentských voleb Ruské federace v Podněsterské oblasti Moldavské republiky,“ sdělil Novinkám Popșoi.
Ten dále uvedl, že se kvůli tomu Moldavsko rozhodlo diplomata vyhostit. „V této souvislosti byla velvyslanci předána nóta, v níž se uvádí, že člen personálu velvyslanectví byl prohlášen za personu non grata na území Moldavské republiky a musí zemi opustit,“ dodal šéf moldavské diplomacie.
Ruské prezidentské „volby“, které drtivě „vyhrál“ dosavadní ruský diktátor Vladimir Putin, se oficiálně konaly od pátku 15. března do neděle 17. března. V moldavském Podněstří se v neděli otevřelo šest volebních místností, s čímž moldavské úřady předem nesouhlasily, uvedla moldavská televize Moldova 1.
Ruské volby v Podněstří podkopávají naši suverenitu, řekl Novinkám moldavský premiér
Moldavský premiér Dorin Recean už před volbami Novinkám sdělil, že Ruská federace svým rozhodnutím otevřít volební místnosti v moldavském Podněstří podkopává suverenitu Moldavska.
„Rozhodnutí Ruské federace odporuje normám a zásadám mezinárodního práva a podkopává suverenitu a územní celistvost Moldavské republiky,“ sdělil Novinkám Recean. „Moldavská republika vždy žádá, aby byla respektována, a to znamená i respekt k občanům naší země,“ dodal.
Kromě moldavského Podněstří Rusko volby pořádalo i v gruzínské Jižní Osetii a Abcházii a ukrajinských okupovaných územích, mezi něž patří Záporožská, Chersonská, Luhanská a Doněcká oblast a Krymský poloostrov s městem Sevastopol. Na všech těchto územích Rusko volilo nezákonně.