Článek
Zastupitelství podle stanice Deutsche Welle uvedlo, že se potvrdilo původní podezření na Pföhlerovu nedbalost vedoucí k smrti a zranění obyvatel okresu Ahrweiler. Proto s členem křesťanskodemokratické CDU zahájilo vyšetřování.
Žalobci uvedli, že byl šéf okresu zodpovědný za velení zásahu a měl výhradní pravomoc rozhodovat.
Podle prokuratury se objevily náznaky, že obyvatelé v údolí řeky Ahr, které ještě nezasáhla povodeň, nedostali včas varování před povodní. Nebo nebylo dost zřejmé.
Německo po tragédii: Moderní technologie selhaly, vraťte nám sirény
Záhy po povodních se totiž objevily zprávy, že byly z obcí odstraněny poplašné sirény.
Pföhler také selhal v tom, že nedostal řadu obyvatel do bezpečí. Tato selhání hrála roli v tom, kolik lidí bylo zraněno, případně zemřelo. Nejvíce mrtvých bylo v obci Bad Neuenahr-Ahrweiler.
Vyšetřován je i další člen krizového štábu okresu, který podle dosavadních zjištění organizaci zásahu alespoň dočasně převzal, uvedlo státní zastupitelství.
Němci v záplavami zpustošených místech zuří
Vyšetřovaní podle zastupitelství nenařídili evakuaci, či ji nařídili opožděně a nedostatečně důrazně, ačkoliv to v kritické době již povodňová situace vyžadovala.
Přívalové deště zasáhly ve dnech 14. a 15. července spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko.
Jen v údolí řeky Ahr bylo povodní postiženo 42 tisíc lidí, sedmnáct obyvatel se stále pohřešuje. Celkově si záplavy na západě Německa vyžádaly 189 životů, další téměř čtyři desítky lidí zemřely v sousední Belgii.