Článek
Server napsal s odkazem na ministerstvo zahraničí, respektive jeho výbor na boj proti mobbingu a antidiskriminaci, že úřad vedl v souvislosti s velvyslankyní a stížnostmi na její chování tři disciplinární řízení.
Barbara Ćwiorová se ujala úřadu polské velvyslankyně v Praze v září 2018. První stížnosti na její chování vůči podřízeným přišly podle serveru během několika měsíců. Všechny se týkaly mobbingu, tedy šikany nebo systematického pronásledování zaměstnanců, za což hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Polské ministerstvo zahraničí případy potvrdilo, ale jméno velvyslankyně ani další podrobnosti nebyly zveřejněny, protože „dokumentace řízení obsahuje citlivé údaje a týkají se chráněných osobních práv“, proto „není možné v této věci poskytovat podrobné informace“.
Starší polští manželé zřejmě zemřeli hlady
V červnu 2019 dal prokuratuře podnět k vyšetřování Andrzej Papierz, generální ředitel zahraniční služby. Podle serveru Onet.pl je to jedna z nejdůležitějších osob v polské diplomacii, je například zodpovědný za personální politiku.
Vyšetřování bylo zahájeno okresním státním zastupitelstvím Varšava-Mokotów. Prokuratura k případu zatím neposkytla více informací. Podle trestního řádu by mělo být řízení ukončeno do tří měsíců a tuto lhůtu lze prodloužit pouze ve zvláště odůvodněných případech, píše server Onet.pl. Letos v březnu mluvčí státního zastupitelství uvedla, že jsou v případu stále vyslýcháni svědci.
Barbara Ćwiorová je původní profesí vystudovaná filoložka. Předtím, než se stala velvyslankyní v Praze, působila jako ředitelka odboru evropské politiky na ministerstvu zahraničních věcí nebo na velvyslanectví v Bruselu.