Článek
K protestní akci došlo bezprostředně po vynesení rozsudku. Demonstranti znemožnili odjezd vězeňského vozu s Alsynovem od budovy soudu. Účastníci akce skandovali: „Hanba!“
Došlo k potyčkám místních s policií. Příslušníci zásahových jednotek bili demonstranty obušky a použili proti nim slzný plyn a zábleskové granáty. Přesný počet zadržených není znám, různé zdroje uvádějí od pěti do několika set. Mělo dojít i k přerušení internetového připojení ve městě.
Protestující podle zpravodajského portálu Vjorstka na zasahující policisty házeli sněhové koule. Velitel zásahu se k nim navíc měl přiblížit a pokusit se s nimi vyjednávat, aby okolí soudu opustili. To demonstranti odmítli.
Na síti se nyní také objevily videonahrávky místních, kteří se obracejí na Rusy válčící na Ukrajině, aby se vrátili domů a „bránili vlastní zemi“.
Lotyšsko už deportuje Rusy
Alsynov se loni v létě na mítinku vyslovil proti nezákonné těžbě zlata v regionu, která ničí zemědělskou půdu a znečišťuje vodní zdroje. V baškirštině také prohlásil, že zatímco Baškirové bojují na Ukrajině, doma jim berou jejich půdu. Obul se do pracovních migrantů ze zemí Střední Asie a Kavkazu, kteří načerno těží zlato a ničí tak místní přírodu, a pak „se mohou sebrat a odjet domů“. Negativní důsledky si ponesou místní, zdůraznil.
Podněcoval k etnické nenávisti, tvrdí úřady
„Obrovské díky všem, kteří mě přišli podpořit. Nikdy na to nezapomenu. Jsem nevinný. Vždy jsem bojoval za spravedlnost, za svůj lid a za svou republiku,“ prohlásil po vynesení rozsudku Alsynov.
Ruské úřady založily jeho případ na výrocích, které měl pronést během protestního shromáždění v dubnu 2023. V nich měl údajně použít slovní spojení v baškirštině (turkický jazyk blízký tatarštině - pozn. red.), jež si ruské úřady vyložily jako etnickou nadávku. Jak ale píše Meduza, v moderním užití má toto nespecifikované slovní spojení blíže k významu „prostý lid“.
Tvrzení Meduzy zkonkretizovala agentura Reuters, která uvedla, že Alsynov byl obviněn z urážky migrujících pracovníků na protestu proti plánům na těžbu zlata v regionu, který se nachází na jihu ruského pohoří Ural nedaleko hranic mezi Evropou a Asií.
Odložení verdiktu
Verdikt měl původně padnout už v pondělí, ale kvůli protestům, kterých se podle odhadů účastnilo až pět tisíc lidí, byl vynesen až o dva dny později, napsala Meduza. Podle ruskojazyčné BBC se středečních protestů účastnilo několik tisíc lidí.
Velké protesty jsou v Rusku kvůli riziku zatčení při jakémkoli shromáždění velmi vzácné. Za poslední dva roky byly zadrženy tisíce lidí, kteří se postavili proti válce na Ukrajině.
Baškortostán (Baškirsko), region s 4,1 milionu obyvatel, kde se těží ropa, je jedním z 89 územních celků tvořících Ruskou federaci, připomíná agentura Reuters.