Článek
List připomněl, že vedoucí představitelé Ruska chyběli už při oficiálním završení Havlova působení v prezidentské funkci či na pražském summitu NATO, považovaném za vyvrcholení Havlovy politické dráhy. Do aliance Česko díky Havlově úsilí vstoupilo jako první z někdejších socialistických států, a tak ruská nepřítomnost nijak neudivila vzhledem k protialianční politice tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Naprosto zákonité je i to, že 18. prosince, kdy se Havlovo srdce zastavilo navždy, oficiální soustrast Česku vyjádřily desítky stávajících či bývalých politických vůdců z celého světa - s výjimkou oficiálního Ruska," upozornil deník.
Ke Kim Čong-ilovi byli pozornější
Moskva prostřednictvím ruské ambasády kondolovala na Pražský hrad v pondělí. V týž den zaslala kondolence také do KLDR, kde zemřel vůdce Kim Čong-il. Zatímco kondolence do Severní Koreje odešla ihned po oznámení o Kimově úmrtí, ta do Prahy měla od oznámení Havlově skonu den zpoždění.
Deník Vedemosti ve středu dodal, že podle expertky z moskevského Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Iriny Kobrinské Češi sice nejsou záštiplní, ale rozhodně si postoj ruských představitelů zapamatují.
Rusko na pátečním pohřbu zastupuje ombudsman Vladimir Lukin s pověřením "tlumočit české straně výrazy soustrasti od vedení Ruska".