Hlavní obsah

Mladý vlk z AfD kupuje Göringovu akademii. Přemění ji na „vlastenecké centrum“

Alternativa pro Německo (AfD), opoziční německá strana řazená ke krajní pravici, chce koupit „strašidelný“ zámek, který kdysi sloužil jako nacistická výcviková akademie, a přeměnit ho na „vlastenecké centrum“.

Foto: Profimedia.cz

V lesním sanatoriu Schwarzeck v Bad Blankenburgu (na dobovém snímku) sídlila Göringova akademie.

Článek

Čtyřiadvacetiletý Franz Schmid, poslanec AfD v bavorském zemském sněmu a podle stanice Bayerischer Rundfunk vlivná hvězda mezi „mladými vlky“ krajní pravice, hledal vhodnou nemovitost už delší dobu, přičemž se rozhlížel především doma v Bavorsku.

Deníku Bild teď řekl, že uzavřel předběžnou dohodu o koupi ponurého, zubem času poškozeného sídla ve východoněmeckém Durynsku s tím, že v ní jako soukromý investor zamýšlí zřídit „vlastenecké centrum“ s hotelem a sály pro pořádání akcí a předat ho pak straně.

Chagall i Göring

V lesním sanatoriu Schwarzeck v Bad Blankenburgu se léčili jemní pánové a velcí umělci, například malíř a básník Marc Chagall.

Rozlehlý zámek uprostřed hustých lesů na úpatí hory Hainberg ve středním Německu poté využíval Herman Göring, Hitlerův šéf letectva, jako výcvikovou akademii Luftwaffe.

V NDR se do něho nastěhovala výcviková škola stranických funkcionářů a po sjednocení v říjnu 1990 v něm sídlil hotel, po roce 2003 však zůstal opuštěn a  chátrá.

V poslední době se o toto odepsané místo zajímali pouze lovci duchů a hledači pokladů, kteří ve strašidelném sanatoriu hledali paranormální jevy nebo zlato, jež po sobě Göring a jeho letečtí kadeti mohli zanechat.

Foto: Profimedia.cz

Franz Schmid, poslanec AfD v bavorském zemském sněmu, na demonstraci proti interrupcím

Nedávné fotografie zchátralého exteriéru, který se do jisté míry podobá slavnému strašidelnému horskému hotelu Overlook v nejpůvabnějším koutě státu Colorado z románu Stephena Kinga Osvícení, naznačují, že bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci, poznamenal list Bild.

Prodej by mohl zdržet nesouvisející dlouholetý právní spor o zámek mezi jeho současným majitelem a úřady v nedalekém městě Bad Blankenberg, které tvrdí, že za něj nikdy nezaplatil.

Nejednou si zadali s nacismem

Nabídka AfD na koupi zámku nevyhnutelně vyvolá pozdvižení po chaotické a trapné sérii nacistických skandálů strany, která popírá, že by byla extremistickým hnutím, napsal web deníku The Telegraph.

V květnu se Maximilian Krah, hvězda kandidátky AfD v eurovolbách, musel stáhnout z volební kampaně poté, co tvrdil, že nacističtí příslušníci SS „nebyli všichni zločinci“.

V létě dostal Bjorn Höcke, lídr AfD v Durynsku, pokutu 13 tisíc eur (329 225 korun) za to, že během projevu použil frázi „Alles für Deutschland“ („Vše pro Německo“), podle prokuratury spojované s Hitlerovými údernými oddíly SA. Höcke namítá, že nevěděl, že slovní obrat, v Německu mnohem méně známý než jiná nacistická hesla jako „Sieg Heil“ nebo „Heil Hitler“, má takové konotace.

O další rozruch se Höcke postaral, když si stěžoval, že Němci jsou „jediným národem na světě, který v srdci svého hlavního města zasadil pomník hanby“. Měl na mysli berlínský památník holokaustu, soubor náhrobních kamenů poblíž Braniborské brány.

Koncem ledna se AfD zapletla do aféry poté, co se její vysoce postavení členové zúčastnili tajné neonacistické konference v Postupimi, kde se diskutovalo o nucené masové deportaci cizinců z Německa.

Navzdory kontroverzím zůstává AfD v Německu nesmírně populární, zejména na východě země, kde 1. září vyhrála své vůbec první zemské volby v Sasku.

Strana, která se staví proti masové migraci a německé vojenské podpoře Ukrajiny, si v celostátních průzkumech dlouhodobě udržuje druhé místo a představuje velkou výzvu pro tradiční německé strany.

Podnikatel koupil koncentrační tábor

Schmid není jediný, kdo má zálusk na stavbu spojenou s Hitlerovými nacisty. V srpnu vyšlo najevo, že koncentrační tábor Langenstein-Zwieberge poblíž Halberstadtu v Sasku-Anhatsku, nechvalně proslulý využíváním otrocké práce, získal za půl milionu eur (12,66 milionu korun) Peter Jugl. Tento kontroverzní německý majitel GPM Projekt 58 UG, developerské společnosti, která se specializuje na „problematické nemovitosti“, ho získal poté, co se předchozí vlastník nevymanil z insolvence. Jeho krok mimořádně znepokojil historiky a potomky obětí.

Foto: Profimedia.cz

Tábor Langenstein-Zwieberge tvořilo 12 kilometrů tunelů.

Jugl říká podle webu SpiegelOnline svému záměru „Bunkercoin“, označuje ho „největší soukromý bunkrový projekt na světě“.

Opulentně navržená webová stránka, přeplněná obrázky bunkrů vytvořených umělou inteligencí, prozrazuje více o tomto nápadu: hluboko v lese, ukryté pod pohořím Thekenberge, se má zrodit podzemní město pro přeživší příští apokalypsy. Bude nejen chránit před jadernými údery, epidemiemi a občanskými válkami, ale bude také bohatě vybaveno: školkami a školami, wellness centry a semennými bankami, pěstováním hub a chovem dobytka. „Nechybí pompézní vizualizace, vše se mísí do nevkusné směsi futurismu a víry v konec světa,“ podotýká SpiegelOnline s tím, že Jugl jen blafuje.

Související témata:
Hermann Göring
Luftwaffe

Související články

Výběr článků

Načítám