Článek
Devětadvacetiletá ter Beeková se k eutanazii rozhodla poté, co jí v srpnu 2020 psychiatr řekl, že už pro ni lékaři nemohou nic udělat a že se její situace už nikdy nezlepší, připomněl americký list.
„Poté, co jsme to slyšeli, jsme všichni tak nějak věděli, co to znamená,“ uvedla ter Beeková, která následně v prosinci téhož roku podala žádost o asistovanou sebevraždu. „Vždycky jsem měla jasno: pokud se to nezlepší, tak už v životě nebudu chtít pokračovat,“ vysvětlila.
Lékaři ter Beekové diagnostikovali v 21 letech autismus. O rok později začala nosit visačku „neresuscitovat“, uvedl deník The Free Press. V ukončení života údajně doufala už od dětství, protože byla šikanována a často měla pocit, že nikam nezapadá.
Muž jde s právem na eutanazii k Ústavnímu soudu
„Autismus je pro mě hlavní zádrhel v mém životě,“ řekla Nizozemka deníku The Free Press. „To mě trápí nejvíc,“ dodala.
Ter Beeková byla sice fyzicky zdravá, ale potýkala se s duševními nemocemi: depresemi, úzkostmi a blíže nespecifikovanou poruchou osobnosti. Ve škole se oblékala jako „gotička“, aby odháněla šikanu a působila děsivěji.
Anketa
„Celý ten černý vzhled byl správný, protože jsem se tak cítila uvnitř,“ řekla.
Zoraya ter Beek is one of a growing number of people across the West choosing to end their lives rather than live in pain. Pain that in many cases can be treated.
— The Free Press (@TheFP) April 2, 2024
In 2022, euthanasia comprised 5% of deaths in the Netherlands. Read @rupasubramanya’s investigation:… pic.twitter.com/YHh2Sk6DbN
Ter Beeková žila se svým přítelem Steinem, který pracuje jako IT programátor a je o deset let starší než ona. Její rodiče kvůli věkovému rozdílu se vztahem nesouhlasili. S matkou a třemi staršími sestrami se před smrtí šest let neviděla. Její otec zemřel loni na rakovinu.
Eutanazie je v Nizozemsku legální pro pacienty, kteří jsou považovaní za osoby trpící „nesnesitelným utrpením bez vyhlídky na zlepšení“, připomněl NYP. Nizozemsko je pouze jednou ze tří zemí v EU, kde je asistovaná sebevražda legální. Dalšími zeměmi jsou Belgie a Lucembursko. Ve světě je povolena také například v Kolumbii.